piller ve özellikleri

'Etüt Merkezi' forumunda Demet tarafından 31 Mart 2015 tarihinde açılan konu


 1. piller ve özellikleri

  PİLLERİN ÖZELLİKLERİ

  Çinko-Karbon Piller
  Çinko-Karbon pillerin yapısında çinko negatif elektrot karbon ise pozitif elektrottur. Çinko-Karbon piller şarj edilemezler.

  Alkaline Piller
  Bu tip pillerin elektrotları çinko ve manganezdir. Alkaline piller şarj edilemeyen pillerdir. Alkaline piller çinko pillerden biraz daha pahalı ancak yine de uygun fiyatlı pillerdir.

  Nikel-Kadmiyum Piller
  Ni-Cad piller 1000 defaya kadar şarj edilebilir. Ancak pilleri şarj etmeden önce tamamen deşarj olduklarından emin olmanız gerekir. Çünkü pilinizi tam deşarj etmeden her şarj edişinizde pilinizin şarj kapasitesi düşecek ve ömrü kısalacaktır.

  Nikel-Metal Hidrit Piller (Ni-MH)
  Nikel-Metal Hidrit PillerNi-MH piller yapılarında titanyum, nikel, manganez, kobalt, aluminyum, vanadyum, zirkonyum, demir ve krom bileşikleri içeren, uzun ömürlü, defalarca şarj edilebilen pillerdir. Ni-MH pillerin enerji kapasiteleri oldukça yüksektir. Ni-MH piller de Ni-Cad piller gibi tamamen deşarj olmadan şarj edilmemelidir,

  Lityum İyon PillerLityum-İyon Piller (Li-Ion)
  Lityum iyon pillerde elektrotlar kabon ve metal oksit, elektrolit ise lityum tuzu çözeltisidir. Lityum iyon piller şarj edilebilen pillerdir. Bu pillerin enerji yoğunluğu diğer pillerden daha yüksektir

  Lityum Polimer PillerLityum Polimer Piller
  Lityum polimer piller lityum iyon piller ile benzer karakteristik özelliklere sahip, yüksek akım çıkışı olan fakat enerji yoğunluğu lityum iyon pillerden daha düşük olan pillerdir.

  Kurşun Asit AkülerKurşun-Asit Aküler
  Şarj edilebilir Kurşun-Asit aküler 1950'li yıllardan beri kullanılan ve günümüzde en yaygın akü tipleridir. Kurşun-Asit aküler 6 V, 12 V ve 24 V olarak bulunabilirler. Yüksek akım verdiklerinden yüksek güç gerektiren projelerde kullanılabilirler.
    2. Cok guzel bir ozet olmus. Ellerinize saglık birisi bu pil turlerini karsilastirmis. Cok ilginc farklar ve benzerlikler var. Malesef gunluk hayatin her aninda kullandigimiz piller hakkinda cok.az.sey biliyoruz