photoshopta türk bayrağı yapımı

'Teknoloji' forumunda HazaN tarafından 30 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Photoshop ile Türk Bayrağı nasıl yapılır
  Photoshopla Türk Bayrağı tarifi  İlk olarak asadaki gibi bir beyaz backgrounda sahip psd dökümanı açın. Arından tam oratsına #FF0000 koduna sahip kırmızı renkli bir dikdörtgen çizin.

  [​IMG]

  Custom Shape Tool altında ay ve yıldız nesnelerini kullanarak asadaki gibi ay ve yıldızı çizin. Photoshop içindeki ay biraz tombul gözüküyor. Ay grafiğini ters çevirerek olması gereken konuma getirmelisiniz. Şimdi Bayrağımıza rüzgarda dalgalanıyor görünümü vermeye çalışalım.

  [​IMG]

  Yeni bir Layer oluşturun. Hemen ardından, Gradient Tool u seçin. Reflected Gradient olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca Gradient renklerinin bir tarafı #000000 siyah diğer tarafı da siyah fakat opacity değeri "0" olmalıdır. Bayrağımızın kırmızı alanına gelicek şekilde 3 defa yatay şekilde gradient uygulayın. Ardından kırmızı kumaşı temsil eden kısma ait olan Layer ı seçin ve Select > Inverse uygulayın Gradient olan bölgeye ait Layer ı serek delete tuşuyla silin

  [​IMG]

  Layer menüsüne gelin ve siyah Gradient e ait Layeri aktif hale getirerek Opacity değerini 35% yapın. Daha sonra ise, arka plan hariç 4 Layeri Link ile bağlayıp CTR+(E) ile birleştirin.

  [​IMG]

  Uygulamay gerçekçilik katan kısım; Liquify bu Filter gerçekten sihirli bir araç diyebilirim. Daha önceki uygulamalarımızda da kullanmıştık. Eğer Photoshop 7.0 kullanıyorsanız Filter > Liquify Photoshop 6.0 kullanıyorsanız ise Image > Adjust > Liquify yolunu takip etmelisiniz. Liquify nin kendi çalışma alnı bulunuyor, pencereniz açıldığında en üst solda yer alan Forward Warp Tool a tıklayın. Yan menüde fırça boyutları gözükecektir, fırçanızı çalıştığınız boyuta göre değiştirerek hafif hafif dalgaları oluşturun.

  [​IMG]

  Son olarak bayrak direğini ve ipleri yapın. Bayrak direği için Gradient kullanın ipleri fırçayla çok basit olarak yapabilirsiniz.

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Oca 2014
 2. Cevap: photoshopta türk bayrağı yapımı

  :f196:teşekkürler