photoshopta manipülasyon nasıl yapılır

'Teknoloji' forumunda Wish tarafından 18 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. photoshopta manipülasyon yapma
  photoshopta manipülasyon resimli anlatım
  photoshopta manipülasyon nedir

  Önce iki resmimizi de photoshopda açıyoruz

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Gözü "Rectangular Marquee Tool" kullanarak seçiyoruz ve üzerine sağ tıklayıp "Layer via Copy" diyoruz. Yeni layera attığımız gözü sürükleyerek bulut resminin üzerine bırakıyoruz.

  [​IMG]

  Artık göz resmiyle işimiz bittiğinden bulut resmini tam ekran yapıp daha rahat çalışabiliriz. "Eraser Tool" ile yumuşak kenarlı ve büyükçe bir fırça seçip (kafamıza göre) göz dışındaki yerleri siliyoruz. Burada büyük ve yumuşak fırça seçmemiz bir "gereklilik". Silme işlemi bittiğinde gözden geriye kalan yerlerin kenarları hafif transparan olmalı.

  [​IMG]

  Resimdeki gibi gözün kenarlarını sildikten sonra sıra bulutta uygun bir yere yerleştirmekte. Dikkat etmemiz gereken nokta gözün bulutun kıvrılmış ve öbek halindeki kısımlarını kapatmaması. Bulut resminin ortasında tam ona uygun bir boşluk var koyu ve solgun mavi kısma gözü biraz da küçülterek yerleştiriyoruz (Ctrl + T)

  [​IMG]

  Gözü arka plandaki bulutların rengine en yakın tona getirmemiz gerek. Layer modlarından "Luminosity" bunu en iyi yapan moddur. Luminosity seçili olduğu layerın arka planındaki renklerin canlı ve sönük tonlarını en iyi şekilde dışa yansıtır. "Add a layer style" butonuna tıklayıp "Blending Options" diyoruz ve "Blend Mode: Luminosity" yapıyoruz.

  [​IMG]

  Bulutların şekli yoktur sadece sınırları vardır. O yüzden bu resimde işimiz kolay. Yapmamız gereken şekilsiz bulutların şekilli kenarlarını gözümüzün kıvrımlarına en iyi şekilde monte etmek. Bunun en iyi yolu da gözün kıvrımlarına en çok benzeyen bulut kenarlarını bulup "Clone Tool" ile göz kenarlarını doldurmak. Yukarıdaki resimde bahsettiğim benzer noktaları aynı renklerle işaretledim ama onlara bağlı kalmak zorunda da değilsiniz
   
 2. Cevap: photoshopta manipülasyon nasıl yapılır

  [​IMG]

  En iyi sonuç için clone fırça boyutunu 60 ile 120px arası bir değere getiriyoruz. Kopyaladığımız bazı bölgeler gözün üzerinde çok parlak durabilir bunu dert etmiyoruz çünkü sonra burn ile dengeleyeceğiz. Bir bölgedeki bulut kenarını istediğimiz bölgeye bir kez kopyalamamız da elbette yetmeyecek. Aynı küçük bölgeyi yan yana birkaç kez farklı bölgelerden bulut parçaları karıştırarak veya üzerine kopyalayarak farklı kombinasyonlar uygulayacağız.

  [​IMG]

  Soldaki bölge kıvrım açısından çok fakir. Gözümüz şekillendikçe orası çok yavan görünebilir. Bu durumda oraya da takviye yapmamız gerekebilir. (Kırmızı halka içindeki bölge)

  [​IMG]

  Gözün etrafını tamamen kapattıktan sonra ışık dengesini ayarlamak için yukarda gösterdiğim bölge ağırlıkta olmak üzere aşırı parlak yüzeyleri ve gözün iç kenarlarını "Burn Tool" ile karartıyoruz. Exposure değeri 20 - 30 arası olursa iyi olur. Range ise Highlights olmalı highlights parlak yüzeyleri soluklaştırır zaten soluk yüzeyleri dikkate almaz. Böylece ekleme yaptığımız bulutların aşırı parlak kısımlarını diğer kısımlarla eşit seviyeye getirmiş oluruz. Gözün sol kısmındaki kirpiği de "Smudge Tool" ile veya yine Clone Tool ile yok edebiliriz.

  [​IMG]

  Aşağı yukarı tamamladık. Parlak ışığı eklemek için Filter -> Render -> Lens Flare seçiyoruz ve 4 Lens türünden kafamıza yatanı uygun parlaklık değeriyle gözün tam ortasına ekliyoruz. Ben 50-300 mm Zoom kullandım ve parlaklığı 75% ayarladım. Daha fazlası arka planı öldürür.

  [​IMG]

  İsteğe bağlı olarak biraz karartabiliriz. Curves (Ctrl+M) ile resimdeki gibi hafif karartıyoruz. ve sonuç :)

  [​IMG]

  alıntı
   
 3. Cevap: photoshopta manipülasyon nasıl yapılır

  ouvv güzel olmus hakkaten...ögrenmek lazım
   
 4. Cevap: photoshopta manipülasyon nasıl yapılır

  süperrr
   
Yükleniyor...