Photoshopta fotoğraf eskitme Resimli anlatım

'Teknik Yardım' forumunda Violet tarafından 28 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. Photoshopta fotoğraf eskitme,Photoshopta fotoğraf eskitme nasıl yapılır,
  Photoshopta fotoğraf eskitme resimli anlatım,


  [​IMG]

  Fotoğrafımızı Photoshop’ta açtıktan sonra sağda layer menüsünden en altta bulunan adjustment butonuna basıp Hue/Saturation‘u açalım

  [​IMG]

  Önce açılan pencereden sağ altta bulunan Colorize seçeneğini işaretli yapalım sonra değerlerimizi aşşağıdaki gibi girelim.

  [​IMG]

  Evet fotoğrafımız yavaş, yavaş şekillenmeye başlıyor. Devam edelim işlemlerimize.

  [​IMG]

  Şimdi yine sağ tarafta bulunan layer panelimizde en alttaki layer olan Background layer‘i seçelim ve Layer panelinin en altında bulunan butonlardan New Layer butonuna basıp yeni bir layer açalım.

  [​IMG]

  Layeri açtıktan sonra hemen Klavyemizden D harfine bir defa basalım. Sağ tarafta bulunan Araç Çubuğumuzda renklerin Siyah ve Beyaz’a döndüğünü göreceksiniz. Şimdi CTRL tuşuna basılı tutarken Backspace (Silme Tuşu) tuşuna bir defa basalım. Yeni açtığımız layerin içerisi beyaz renkle dolmuş olacak.

  [​IMG]

  Sonra bu doldurduğumuz Layer’a asıl eski görünmesini sağlayacak grain efektini uygulayacağız. Şimdi doldurduğumuz layer seçili iken Filter > Texture > Grain menülerini takip edip grain penceresini açalım. Ardından tüm ayarlarını aşşağıdaki gibi belirleyip Ok butonuna basarak efekti uygulayalım.

  [​IMG]

  Aşşağı yukarı böyle bir sonuç görünecek

  [​IMG]

  Şimdi yine bu layer seçili iken Layer paletinden Layers yazının hemen altında, Bleading Mod kısmı var burayı Multiply olarak seçelim.

  [​IMG]

  Evet yavaş yavaş sonuca yaklaşıyoruz. Bir miktar eski oldu gibi. Şimdiki yapacaklarımızda, bu çok lekeli gibi görünen halini biraz daha yumuşatıp azaltmak.

  [​IMG]

  Bunun için yine Layer panelinden bu layerimiz seçili iken, Layer panelinin en altında yer alan butonlardan Mask butonuna basıyoruz. Hemen bu layerin yanına beyaz bir alan Mask alanı açılacak. Bu mask alanına ufak bir değineyim. Fotoğrafın orjinaline dokunmadan üzerinde sanal oynama yapmaya yarayan bir alan. Bu alanda

  [​IMG]

  Şimdi bu mask alanına biraz Clouds (bulut efekti) uygulayacağız. Hemen Filter > Render > Clouds menülerine girerek Clouds efektini bir kere uygulayalım.

  [​IMG]

  Şimdi yine Layer panelimizden en altta bulunan New Layer butonuna basarak yeni bir layer açalım. Sonra sol tarafta bulunan araç çubuğunda üstte bulunan rengimizi gri yapalım.

  [​IMG]

  Ardından Edit menüsünden fill kısmını açıp, açılan pencereden Opacity değerini 50 olarak girelim ve OK tuşuna basarak uygulayalım.

  [​IMG]

  Bu kezde Filter > Noise > Add Noise kısımlarına girip Add Noise penceresini açalım. Amount değerini 8 olarak beliryelip uygulayalım.

  [​IMG]

  ve son olarakta Layers paletinden Layers yazısının hemen altındaki Bleading Mod kısmı Hard Light olarak seçelim.

  [​IMG]

  Ve işte sonuç. Sanki 1930′larda çekilmiş gibi görüntü çiziyor.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Umarım yardımcı olmuşumdur....