Photoshopta dekupe

'Teknoloji' forumunda Wish tarafından 29 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Photoshopta dekupe nasıl yapılır
  Photoshopta dekupe yapmak
  photoshop dekupe yapmak resimli anlatim


  Dekupe bir resmi düzenli bir biçimde kenarlarından kırparak montajlamaya veya arka plandan ayırmaya denir.

  [​IMG]

  Masaüstü için bir görsel hazırlayacağız. Bu yüzden çalışma sayfamızı mönitörümüzün çözünürlüğünde (1920x1080) açıyoruz. Biz bir tane Ferrari görseli seçtik. Tools panelinden Pen aracını alıyoruz ve dekupe yapmak istediğimiz kısımları fare ile seçerek belirliyoruz. Fareyle tıkladığımız her noktayı ALT tuşuna basarak çizginin birini seçimden çıkarıyoruz. Bu işlemi tüm görselimiz bitene kadar uyguluyoruz.

  [​IMG]

  Daha sonra Window > Paths penceresini açıyoruz. Oluşmuş olan Word Path'in adını değiştiriyoruz (Ferrari). Böylece path'imizi kaydetmiş oluyoruz. Ctrl tuşu basılı iken path'e tıklıyoruz ve böylece görselimiz seçili hale geliyor. Select > Inverse yapıp decupe yaptığımız görselin silmek istediğimiz kısımlarını seçip siliyoruz.

  [​IMG]

  Sonra Layer > Matting > Defringe penceresinden Width:1 px veriyoruz. Böylece görselimizin kenarlarını yumuşatmış oluyoruz.

  [​IMG]

  Şimdi ise görselimize fon hazırlayalım. Bunun için yeni bir layer katmanı oluşturuyoruz. Layer penceresinin altındaki fx kısayolundan Gradient Overlay penceresini acıyoruz. Gradient'e tıklıyoruz, tekrar bir pencere açılıyor. Renk skalasının altındaki çubuklara (color stor) tıkladığımızda çıkan pencereden bir renk seçiyoruz. Bunu iki çubuk için de yapıyoruz. Style değerim ise Radial, Scale:150 veriyoruz. Böylece gradient'imiz hazır. Tool panelinden Gradient aracını alıp sayfada sürüklediğimizde rengimiz verilmiş olur.

  [​IMG]

  Araba layer'ını üste alıyoruz. Fx'ten Drop shadow veriyoruz. Biraz da Burn aracı ile araba üstündeki kırmızılıkları koyulaştırıyoruz. Böylece işlemlerimiz tamamlamış oluyoruz.

  [​IMG]
   
 2. Cevap: Photoshopta dekupe

  teşekkürler