Photoshopla Resmin Arkaplanını Değiştirmek

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 18 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. Diyelim ki resminizin arkaplanından hoşnut değilsiniz ve resminizin arkaplanını değiştirmek istiyorsunuz...Bunun için sırasıyla aşağıdakileri uygulamalısınız.

  --Öncelikle Photoshop'ı açıyoruz.Sol üstteki menüden FİLE >>OPEN diyerek başka bir arkaplanın üstüne koymak istediğimiz resmimizi açıyoruz.
  --Resmimizi açtıktan sonra yine photoshop ın üst menüsünden FİLTER>EXTRACK 'a tıklıyoruz.(alt+ctrl+x)
  --Bunu yapınca başka bir pencere açılacak.Bu pencerenin sol üstünde bulunan EDGE HİGHLİGHTER TOOL a tıklıyoruz.(B)
  --Ardından yine aynı pencerenin sağ tarafındaki SMART HİGHLİGHTİNİNG in yanındaki kutucuğu işaretliyoruz.
  --Ve ardından kesmek istediğimiz alanı fazla dışarı taşırmadan çevreleyerek kapalı bir alan oluşturuyoruz . Eğer yanlış yaparsak yine sol taraftaki ERASER ile silebiliriz.
  --Eğer çevreleme işlemini bitirdiysek çevrelediğimiz alanı yine sol üstteki FİLL TOOL(G) a tıkladıktan sonra alanın içerisine tıklıyoruz ve OK e tıklıyoruz.
  [​IMG]  --OK deyince yine photoshop penceresi açılacak ve resmin kestiğimiz kısmı karşımıza gelecek.
  --Bu sayfa çıkınca sol taraftaki ERASER ı kullanarak yanlış yerleri ya da arada kalan yerleri silebilirsiniz.İnce detayları ise ZOOM(büyüteç işareti) kullanarak silebilirsiniz.
  [​IMG]  --Ayarlamalarımız bitince şimdi bu resmimizi koymak istediğimiz arkplan olarak kullanacağımız resmimizi açıyoruz.FİLE>>NEW...
  --Şimdi kestiğimiz resmi soldaki araç çubuğundan MOVE TOOL (V) ile seçip manzara resmimizin üstüne sürükleyip bırakıyoruz.Kestiğimiz resmi yeni resimde istediğimiz yere koyuyoruz.Hala varsa fazlalıkları büyüteç ve silgi kullanarak temizliyoruz.
  [​IMG]  --Son olarak iki resim arasındaki geçişler belli olmasın diye sol taraftaki araç çubuğundan BLUR TOOL ile geçiş yerlerine hafifçe uyguluyoruz.Hepsi bu kadar..Kolay gelsin..
  [​IMG]  Bilgiler BURADAKİ siteden düzenlenerek alıntılanmıştır...