Photoshopda Animasyon Yapma

'Teknik Yardım' forumunda Ezlem tarafından 12 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Photoshopta Gif Yapmak
  Photoshopta animasyon nasıl yapılır ?
  Photoshopta animasyon oluşturmak

  photoshop’ta Gif oluşturmak aslında çok kolaydır. İşin en zor kısmı ne gibi görseller kullanacağımıza, içindeki hangi nesneleri hareketli hale getireceğimize karar vermektir. Bu kısmı sizin yaratıcılığınıza bırakıyoruz ve en temel yoldan photoshop’tan Gif uzantılı animasyonun nasıl yapıldığını öğreneceğiz.
  Adım 1) photoshop ekranının üst bölümünde bulunan Window seçeneğinden Animation ‘u seçiyoruz. Ve alt kısımda uzun bir kutucuk açıldığını göreceksiniz.

  Adım 2) Boş bir dosya açıyoruz yeni bir layer açıp örnek olarak içerisine kırmızı bir nokta koyuyoruz.

  Adım 3) Yeni bir layer açıp bu seferde siyah bir nokta koyuyoruz.

  Adım 4) Şimdi elimizde iki farklı layer var şimdi temel olarak 2 saniye kırmızı nokta, 2 saniye de siyah noktanın görünmesi için animasyonumuzu hazırlayalım.
  Window’dan açtığımız Animation kutucuğunda da bir tane layer açıyoruz. (Yine çöp kutusunun yanındaki simgeden yapılıyor.)

  artık iki farklı animasyon karemiz var ve hangisinde hangi renk noktanın olacağına karar verelim.
  1. animasyon kutusunu seçip orjinal layer bölümünde siyah noktanın yanındaki göz işaretine basarak onu görüntüden kaldırıyoruz.

  Sonra 2. animasyon kutucuğuna basarak orjinal layer bölümünden de kırmızı noktanın göz işaretini kaldırıp, siyahınkini ekliyoruz.

  Adım 5) Animasyon kutucuklarının altlarında yazan 0 sec. şuan da 0 (sıfır) saniyeye ayarlı demektir. O görüntünün ekranda kalmasını istediğiniz kadar süreyi yanındaki ok vasıtası ile seçebilirsiniz. Biz örnek olarak 2 saniyelik yapıyoruz.

  artık Play tuşuna bastığımızda 2 saniyede bir görüntülerin değiştiğini görmüş oluyoruz. Şimdi gelelim en önemli kısıma; bunları nasıl gif olarak kaydedeceğiz?
  Adım 6) Araçlar bölümünün en altında bulunan Edit in ImageReady tuşuna (Kısayolu: Shift+Ctrl+M) basıyoruz. Ve ImageReady Programı açılıyor. (Önemli Not: Bu tuş photoshop Cs3′te yoktur.)
  ImageReady penceresinde File ‘den Save Optimized As… diyoruz ve çalışmamızı gif dosyası olarak kaydetmiş oluyoruz.

  alıntı
    2. Cevap: Photoshopda Animasyon Yapma

  teşekkürler