Photoshop'a Hız Katın

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 18 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. Performans ayarlarıyla oynayın

  Photoshop'un performans ayarlarına girdiğinizde ( Edit - Preferences - Performance) hafıza kullanımı ve GPU ayarlarını göreceksiniz. Şimdi isterseniz önce hafıza kullanımı (Memory usage) sekmesi altında yapabileceklerinizi mercek altına alalım.

  Hafıza kullanımı

  Photoshop'un özellikle sistem hafızasını fazlasıyla yorduğu iyi bilinir. Ancak isterseniz Photoshop'un kullandığı hafıza oranını kendiniz belirleyebilirsiniz. Ancak bu konuda bir uyarıda bulunmamızda fayda var: Let Photoshop Use sekmesinin altındaki çubuğu maksimum seviyeye çıkarmanız sisteminizin çökmesine neden olabilir. Bu nedenle bu ayarları gerektiği gibi yapmanız yerinde olacaktır.

  Yedek Bellek Diskleri (Scratch Disks)

  Sabit diskte geçici veri depolama alanı oluşturan Scratch Disk yani Yedek Bellek Diskleri, özellikle grafik tasarım programlarında yaygın bir şekilde kullanılır. Virtual RAM yani sanal hafıza olarak da adlandırılabilen Scratch Disk özelliği ile eğer ikinci bir diskiniz varsa (ya da bölümlenmiş ayrı bir disk), Photoshop'un ikincil diski kullanmasına imkan verebilirsiniz. Rakamı ne kadar yüksek tuttuğunuzun ise bir önemi yok; zira Photoshop kapatıldığı anda diskler tekrar eski haline döner.

  History & Cache

  Photoshop'un History & Cache ayarına girerek geçmişte yapılanları log'ladığı bu bölüme ulaşabilirsiniz. Örneğin "undo" yani "geri al" fonksiyonun da bağlı olduğu bu özellik, Photoshop altında yapılan her adımı kayıt altına alır ve bu da sistem hafızası için ek bir yük demektir. Varsayılan olarak History States'in değeri 20'dir. Ancak bu rakam Photoshop'u fazlasıyla yavaşlatmaktadır. İsterseniz bu rakama 10-15 arası bir değer atayabilirsiniz. Cache Levels bölümüne de 1 ila 8 arası bir değer atayabilirsiniz.

  Clipboard'u temiz tutun

  Photoshop'un clipboard (pano) bölümü fazlasıyla RAM kullanır. Eğer birkaç fotoğrafı kopyalayıp yeni bir dokümana kopyalarsanız, bu olduğu gibi clipboard'a aktarılır. RAM'inizi rahatlatmak için clipboard'unuzu bu verilerden temizleyebilirsiniz. Bunun için ise Edit>Purge'a girmeniz yeterli. Ancak bir konunun altını çizmekte yarar var: Clipboard'un temizlenmesi işleminin ardından bu işlemin geri dönüşü yoktur. Bu nedenle bu ayarla oynarken iki kez düşünmeniz yerinde olacaktır.

  Sürücülerinizi birleştirin

  Özellikle küçük kapasiteli diskler söz konusu olduğunda, birleştirme işleminin önemi daha da artar. Windows'un Defragmenter yani Birleştirme aracını kullanarak sabit diskinizi optimize edebilirsiniz. Bu işlemi yapmanız sadece Photoshop'u değil, diğer programların çalışma hızını da arttıracaktır.

  Gereksiz uygulamaları kapatın

  Her yazılım için geçerli olan bir noktayı hatırlatalım: Photoshop'u kullanırken gerekmedikçe başka bir uygulamayı aynı anda çalıştırmayın. Zira Windows altında çalışan her program, sistem için ayrı bir yük demektir.