Photoshop İle Kolaj

'Teknik Yardım' forumunda Aysell tarafından 4 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Photoshop İle Kolaj yapımı
  Photoshop İle nasıl Kolaj yapılır
  Photoshopla kolaj yapımı  Aşağıdaki yazı sayesinde siz de photoshop ile kolaj çalışması yapabilirsiniz.

  İlk olarak seçtiğiniz resimleri Photoshop ile açın.

  [​IMG]

  İki fotoğrafı aynı karede arka planları orijinalinden farklı olarak bir araya getirebilirsiniz. Kullandığımız örneklerin birinin arka planı iki fotoğrafı bir araya getirmeye uygun olduğundan sadece bir tanesini Pen ( dolma kalem) aracı ile kesip diğer fotoğrafın içine taşıyarak bu çalışmayı yapabileceğiz.


  [​IMG]

  Pen ( dolma kalem) aracımızı seçip bulunduğu arka plandan çıkaracağımız fotoğrafın bir yerinden başlayıp, dış kenarlarından aynı noktaya kadar geleceğimiz bir çizgi ile çerçeveleyeceğiz alanımızı. Burada en önemli konu dış kenarların 1-2 piksel kadar içine doğru bu çizimi yapmamız gerekiyor. Bu sayede, fotoğrafın içerisinden çıkarıp alacağımız alanının dış hatlarının çok keskin ve belirgin olmasını engellemiş, daha yumuşak bir geçiş sağlamış oluruz.


  [​IMG]


  Yukarıdaki örnekte gördüğünüz üzere başlangıç noktası solda içi boş görünen bölüm. Tüm hattı çizdikten sonra en son bu noktada çizgimizi birleştireceğiz.

  İlk noktayı fotoğrafınız üzerinde size en uygun gelen yere Mouse ile tek tıklama hareketi ile yapabilirsiniz. Ardından ikinci noktayı ilk noktanın biraz ilerisinde bir yere imleçle tıklayıp Mouseun sol tuşunu bırakmayarak ve yavaşça oynatıp yuvarlak hattı verebilirsiniz. İstediğiniz çizgiyi oluşturduğunuzu düşünüyorsanız Mouse tuşunu artık bırakabilirsiniz. İşleminiz bittiğinde istemediğiniz bir çizgi olduğunu düşünüyorsanız Ctrl + Z ile işlemi geri alabilirsiniz ve yeniden istediğiniz formda bir çizgi çizebilirsiniz.

  Yukarıda ki örnekte gördüğünüz üzere ikinci noktanın dışına doğru taşan bir uzantı var, onu kesmemiz gerekiyor. Aksi takdirde bir sonraki hareket kabiliyetinizi engelleyecektir bu uzantı. Mouse ile ikinci noktanın üzerine gidin ve Alt tuşuna basarken bir kez tıklayın. Bu sayede uzantının yok olduğunu göreceksiniz.  [​IMG]

  Bu şekilde tüm fotoğrafı ilk başlangıç noktasına kadar 1-2 piksel içerden olmak koşulu ile Pen aracı ile işaretleyiniz. Çizginizin yerini bir miktar oynatmak istiyorsanız Ctrl tuşuna basarken Mouse ile anahtar noktaları tutup yerinden hareket ettirebilirsiniz.

  Fotoğrafın içinden çıkartmak istediğiniz alanın tüm çevresini seçtikten sonra, seçim içerisinde bir yere Mouse ile sağ tuş tıklayarak Make Selection (seçimi çalıştır) bölümüne tıklayınız.


  Açılan pencerede Feather Radius alanına 0,5 değerini girin. Konu başında bahsettiğim, içeriye doğru 1-2 piksel girmiş olduğumuz çizim şimdi bu işlemle dışarıya doğru aynı oranda yumuşak bir geçiş yapacak. Bu fotoğrafımızın yeni bulunacağı arka planda daha doğal durmasını sağlayacak.


  [​IMG]

  Seçili alanı Ctrl + C ile kopyalayıp bulunmasını istediğiniz yeni arka plan üzerine yapıştırın
  Ctrl + V.

  Yeni yerine yapıştırdığınız fotoğrafın etrafında keskin olduğunu düşündüğünüz bir alan varsa Blur aracı ( Kısa yolu : R ) Mouse sol tuşuna basarak. Etrafından hafifçe geçerek istediğiniz oranda yumuşatın.

  Move aracı ( Kısa yolu : V ) ile durmasını istediğiniz yere sürükleyin ve bırakın şimdi iki farklı bir fotoğraftan yeni bir fotoğraf elde ettiniz.


  [​IMG]


  Alıntı