Photoshop İle Hareketli Gif Yapmak

'Teknik Yardım' forumunda EyLüL tarafından 25 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Photoshop İle Hareketli Gif Yapımı
  Photoshop İle Hareketli Gif Hazırlamak
  Photoshop İle Hareketli Gif

  Photoshop İle Hareketli Gif Yapmak

  Photoshop’ta nasıl gif yapılır, animasyon nasıl yapılır, hareketli fotoğraflar nasıl oluşturulur onu öğreneceğiz. Aslında iyi bir animasyon içerikli ders ile anlatmak daha pekiştirici olacaktır ama öncelikle bu konunun temeli hakkında bilgi verip daha sonra animasyonlu derslere ağırlık vermeye de başlayacağız.

  Photoshop’ta Gif oluşturmak aslında çok kolaydır. İşin en zor kısmı ne gibi görseller kullanacağımıza, içindeki hangi nesneleri hareketli hale getireceğimize karar vermektir. Bu kısmı sizin yaratıcılığınıza bırakıyoruz ve en temel yoldan Photoshop’tan Gif uzantılı animasyonun nasıl yapıldığını öğreneceğiz.

  Adım 1) Photoshop ekranının üst bölümünde bulunan Window seçeneğinden Animation ‘u seçiyoruz. Ve alt kısımda uzun bir kutucuk açıldığını göreceksiniz.

  [​IMG]

  Adım 2) Boş bir dosya açıyoruz yeni bir layer açıp örnek olarak içerisine kırmızı bir nokta koyuyoruz.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Adım 3) Yeni bir layer açıp bu seferde siyah bir nokta koyuyoruz.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Adım 4) Şimdi elimizde iki farklı layer var şimdi temel olarak 2 saniye kırmızı nokta, 2 saniye de siyah noktanın görünmesi için animasyonumuzu hazırlayalım.

  Window’dan açtığımız Animation kutucuğunda da bir tane layer açıyoruz. (Yine çöp kutusunun yanındaki simgeden yapılıyor.)

  [​IMG]

  Artık iki farklı animasyon karemiz var ve hangisinde hangi renk noktanın olacağına karar verelim.

  1. animasyon kutusunu seçip orjinal layer bölümünde siyah noktanın yanındaki göz işaretine basarak onu görüntüden kaldırıyoruz.

  [​IMG]

  Sonra 2. animasyon kutucuğuna basarak orjinal layer bölümünden de kırmızı noktanın göz işaretini kaldırıp, siyahınkini ekliyoruz.

  [​IMG]

  Adım 5) Animasyon kutucuklarının altlarında yazan 0 sec. şuan da 0 (sıfır) saniyeye ayarlı demektir. O görüntünün ekranda kalmasını istediğiniz kadar süreyi yanındaki ok vasıtası ile seçebilirsiniz. Biz örnek olarak 2 saniyelik yapıyoruz.

  [​IMG]

  Artık Play tuşuna bastığımızda 2 saniyede bir görüntülerin değiştiğini görmüş oluyoruz. Şimdi gelelim en önemli kısıma; bunları nasıl gif olarak kaydedeceğiz?

  Adım 6) Photoshop CS2 sürümüne kadar olan versiyonlarda: Araçlar bölümünün en altında bulunan Edit in ImageReady tuşuna (Kısayolu: Shift+Ctrl+M) basıyoruz. Ve ImageReady Programı açılıyor. (Önemli Not: Bu tuş Photoshop Cs3′te yoktur.) ImageReady penceresinde File ‘den Save Optimized As… diyoruz ve çalışmamızı gif dosyası olarak kaydetmiş oluyoruz.

  [​IMG]
    2. Cevap: Photoshop İle Hareketli Gif Yapmak

  [​IMG]

  Photoshop CS3 ve CS4 için: File menüsünden Save For Web & Devices seçeneğine tıklıyoruz. Ve açılan pencerenin sağ tarafında Preset bölümündeki sekmeyi Gif yapıyoruz.Hepsi Bu kadar..

  [​IMG]

  Meraklısına kısayollar ve önemli teknikler:

  Televizyonda izlediğimiz görüntüler aslında her saniyede 25 kare fotoğrafın gösterimiyle oluşmaktadır. Yani 90 dakikalık normal bir dizi 135bin adet fotoğraftan oluşuyordur. Photoshop’un da Animasyon özelliği aslında frame denilen bu kareleri oluşturmaktır. Her kareyi ise farklı layer’lar temsil eder. Hareketli olarak ne yapmak istiyorsanız ilk önce o hareketleri düşünüp layer’larını oluşturmanız lazım ondan sonra animasyon kutucuğunu sıralamak daha basittir. Yukarıdaki örnekte de anlatıldığı gibi çizilen her layer, istenilen sürelerde görüntülenebilir ve sonsuz bir döngü sağlanabilir. Photoshop bir çizgi film yapımı için üretilmiş bir ürün olmamasına rağmen yine de bir kaç saniyelik çizgi filmler oluşturulabilir. Saniye geçişleri hep aynı kalmak zorunda değildir istediğiniz görüntü daha uzun ya da daha kısa ekranda kalabilir. En basit örnek olarak bir arkadaşınızı aynı açı ile gözleri kapalıyken çekip sonra gözleri açıkken çektiğinizde bunları iki farklı layer’a yerleştirip animasyon kutucuğundan arkadaşınızın gözlerini açıp kapadığı bir fotoğraf oluşturabilirsiniz. Ya da çenesi açık çekip, bir de kapalı çektiğinizde konuşan bir fotoğraf bile oluşturabilirsiniz. İşlem çok basittir, yukarıdaki örnekte de anlatıldığı gibi istenilen kareleri layer olarak açmak sonra da Animasyon kutucuğundan sürelerini ve sıralarını ayarlamak harika bir animasyon için yeterlidir. Başka bir örnek vermek gerekirse bir yol fotoğrafının üzerine, bir araba fotoğrafının arkasını temizleyip eklediğinizde her layer’da biraz ileri şekilde yerleştirerek; fotoğrafınızdaki yoldan araba geçirmek sizi profesyonel kılabilir. Bu yüzden temel olarak anlattığımız dersi iyice kavramak ve frame oluşumunu iyi benimsemek lazım.
  Alıntıdır