Peynir Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 29 Eki 2013 tarihinde açılan konu

 1. Peynir oldukça besleyici bir besin kaynağıdır yalnız çabuk bozuluyor olması bazen çok can sıkıcı oluyor açıkçası.Her peynirin kendine göre farklı kusurları bulunur.

  Peynir enerji değeri yüksek ve protein, kalsiyum ve B2 vitamini yönünden zengin birbesindir. Sindirim olarak sütten daha kolay olan peynirin yağ oranı ise çeşidine göre değişiklik gösterir.

  Alışık olduğumuz her zaman aldığımız diğerlerine tercih ettiğimiz bir peynirin bozuk çıkması keyif kaçırıcı bir durumdur.Peynirin içinde milyarlarca ekşitici ve mikrop gibi canlı organizma kaynaşmakta.Yeni yapılmış taze peynirler çok daha kolay bozulur, olgunlaşmış peynirler daha dayanıklı olur.

  Öncelikle, iyi bir teneke beyaz peynirin kalıbı düzgün ve her kenarı birbirine eşit (7-8 cm.) bir küp olmalı. Dahası, çıkarıldığı tenekenin içinin lake olmasına dikkat ediniz. Paslı ve sızıntılı tenekeden, kirli salamuradan çıkarılan peynirden kaçınınız. Peynir bıçakla bölünüp bir kesit alındığında, yapısının homojen, pürüzsüz ve lekesiz olması gerekir. Delikler, yarık ve çatlaklar bulunmamalı... Eğer peynirde çok sayıda küçük büyük delikler yani süngerimsi yapıda "gözenekler" varsa, yani beyaz peyniriniz "çiçeklenmişse"; çatlaklar bazen dış yüzeye kadar üzüyorsa; kimi zaman da peynirin dışı sert de, içi yoğurt ya da pelte gibiyse, söz konusu peynirler gerekli özenle üretilmemiş demektir. Kısacası, soğuk hava deposundayken "şişme" yaparak üretim hataları ortaya çıkmış peynirler bizi düş kırıklığına uğratır...

  Peynir alırken ne fazla sert, kuru, kırılgan, kolay ufalanabilir, ne çok yumuşak olmasına dikkat etmeliyiz.Ayrıca süngerimsi şekilde hiç olmamalı. Peyniri tenekeden çıkarttığınızda erimemesi çorbalaşmaması ve bulgur tanesi gibi ufalanmaması gerekiyor.Ufalanan peynirin saklanma sırasında dona uğradığı açıkça ortadır. Peynirde yabancı kokular duyulmaması gerekiyor özellikle fermante olmuş maya kokusu taşımamalı.Peynir alırken bu ayrıntılara dikkat ederseniz daha sağlıklı ve taze peyni tüketmiş olursunuz.

  [IMGALT=https://forumdas.net/upl/uploads/peynir-alirken-nelere-dikkatetmeliyiz-13771.jpg]peynir-alirken-nelere-dikkatetmeliyiz-13771[/IMGALT]
   
Yükleniyor...