Peygamberler niçin gönderilmişlerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 7 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


  1. Peygamberlerin gönderiliş nedenleri nelerdir

    Allahü teâlâ, kullarına çok acımakta, onların dünyada rahat ve huzur içinde yaşamalarını, âhirette de sonsuz saâdete kavuşmalarını istemektedir. Bunun için, insanlar arasından seçtiği en üstün, en iyi kimseleri peygamber yapmış, bunlara kitaplar göndererek huzur, saâdet yolunu göstermiştir. Saâdete kavuşmak için, önce kendisine ve peygamberlerine inanmak lâzım olduğunu bildirmiş, sonra kitaplarındaki tekliflere uymayı emir etmiştir. Böyle inanan ve teklifleri beğenen insana Mümin ve “Müslüman denir.

    Allahü teâlâ, insanları olgunlaştırmak ve kalblerindeki hastalıklarını tedâvi etmek için, ezelde merhamet ederek, peygamber göndermeyi dilemişti. Peygamberlerin, bu vazifelerini yapabilmeleri için, itaât edenlere müjde bildirmeleri lâzımdır. Âhirette, inanmıyanlar için azap, itaât edenler için sevap bulunduğunu haber vermeleri lâzımdır. Çünkü insan, kendine tatlı gelen şeylere kavuşmak ister. Bunlara kavuşabilmek için, doğru yoldan sapar, günah işler. Başkalarına kötülük yapar. İnsanları kötülük yapmaktan korumak, dünyada ve âhirette rahat ve huzur içinde yaşamalarını sağlamak için peygamberlerin gönderilmesi lâzımdır. Dünya hayatı kısadır. Âhiret hayatı sonsuzdur. Bunun için, âhiret hayatındaki saâdeti sağlamak önce gelmektedir.

    Peygamberler, dönemlerinin en akıllısı ve en güzel ahlaka sahip olanlarıdır, bu özelliklerinin gereği olarak yine en güzel şekilde yaratılmış olan insanı 3 bu güzel fıtratını bozacak hurafeler ve efsanelerden uzaklaştırmayı hedeflerler. Doğru bilgilerle insanları donatırlar. İnsanın salt aklıyla kavrayabildiği hususların yanı sıra aklın yetersiz kaldığı durumlar da söz konusudur. Buralarda fiilî ve kavli açıklamalar yaparlar
     


Similar Threads: Peygamberler niçin
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Allah mesajlarını niçin peygamberler aracılığı ile göndermiştir? 29 Eylül 2012
Sorun Cevaplayalım Peygamberler niçin insanlardan seçilmiştir 28 Eylül 2012
Sorun Cevaplayalım Allah insanlara niçin peygamberler göndermiştir kısaca 27 Eylül 2012
Sorun Cevaplayalım peygamberlere gelen mesajların ortak amacı nedir 8 Ekim 2012
Sorun Cevaplayalım Suhuf gönderilen peygamberler ve sayfa sayıları 8 Ekim 2012