Peygamberimizin Hayatı Kısa

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 27 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu 1. Peygamber Efendimizin Hayatı Kısa

  Peygamber Efendimiz Hz Muhammed S.A.V 20 Nisan 571 Pazartesi günü Mekkede doğmuştur. Peygamberimizin Babası Abdullah, annesi Amine, dedesi Abdülmuttalip, büyük babası Vehb, babaannesi Fatıma, anneannesi ise Berre dir.

  Peygamber Efendimiz Doğduktan sonra 4 yaşına kadar sütannesi Halimenin yanında, bundan sonra 2 yıl boyunca da annesi Aminenin yanında kaldı.6 yaşında iken annesi onu akrabalarıyla tanıştırmak ve babası Abdullahın kabrini ziyaret etmek için Medineye götürmüştür.Hz Muhammed s.a.v Efendimiz 6 yaşından 8 yaşına kadar dedesi Abdulmuttalibin yanına kalmıştır. O da ölünce, vasiyeti üzerine amcası Ebu Talibin evine taşınmıştır.

  Peygamber Efendimiz 25 yaşına geldiğinde Hz. Hatice ile evlendi. Hz. Hatice bu esnada kırk yaşında idi ve onunla evlenmeye karar verişinde Sevgili Peygamberimiz el-Emin Güvenilir, dürüst olarak tanınması birinci derecede rol oynamıştı.

  Peygamber Efendimiz 40 yaşlarına yaklaştığında kendisinde insanların arasından uzaklaşıp kırsal alana çıkmak, yaratılışın ve evrenin inceliklerini düşünmek arzusu uyanmıştır.

  Peygamber Efendimizin İslam davetine evet diyerek ilk inanma şerefine Hz. Hatice, Hz. Ali, Hz. Zeyd b. Harise ve Hz. Ebu Bekir eriştiler. Bunları Hz. Osman, Abdurrahman b. Avf,Sad b. Ebi Vakkas, Talha ve Zübeyr Hazretleriyle diğerlerini takip ettiler.Peygamberliğin ilk altı yılı dolarken Hz. Hamza ve Hz. Ömer gibi yiğitlik ve cesaretleriyle tanınan zatlar Müslüman oldu.

  10. Peygamberlik yılında peş peşe Hz. Hatice ve Ebu Talib ölünce düşmanların eza ve cefaları bir kat daha arttı. Çünkü bunlar hatırlı insanlardı, çevreleriyle Peygamberimize destek veriyorlardı. Bu sırada Hz. Peygamber, dış destek sağlamak amacıyla Taife gitti. Ne var ki Taifliler İslamı kabul etmediler, Hz. Peygambere destek vermediler, üstelik onu taşlattılar, üstü başı kan içinde kaldı, Taif dışında bir bağa sığınarak taşlanmaktan kurtulabildi.

  Ardı arkası kesilmeyen bu sıkıntılar devam ederken aynı günlerde Sevgili Peygamberimiz Miracta İlahi ikramların doruğuna eriştirildi, Yüce Allahın huzuruna yükseltildi ve İlahi buyrukları, aracı olmaksızın dinlenme ve alma imkânına kavuşturuldu.Bütün zorluklara rağmen Hz. Peygamber İslamı tebliğ çabalarını sürdürüyordu. Birer yıl arayla 1. ve 2. Akabe Biatları yapıldı. Bunu takip eden zaman diliminde Yüce Allahın izni ve buna bağlı olarak Hz. Peygamberin müsaadesi üzerine Müslümanlar Mekkeden Medineye göç etmişlerdir.

  630 yılında Mekke fethedildi. Hz Peygamber, çıkmaya mecbur olduğu vatanına üstünlük sağlayarak ve genel af ilan ederek girdi.Peygamber Efendimiz, 632 yılında hac esnasında Mekkede Arafatta yüz binden fazla Müslümana bir konuşma yaptı. İslam düşüncesinin bir özeti olan ve insan hakları bakımından çok mükemmel prensipler içeren bu konuşma İslam tarihinde Veda Hutbesi diye anılmaktadır.Peygamber Efendimiz 8 Haziran 632 Pazartesi günü hayata gözlerini yumdu, Allahın rahmetine kavuştu, cenaze namazı erkekler, kadınlar ve çocuklar olmak üzere sıra ile cenazenin bulunduğu hücre-i saadette kılındı ve orada toprağa verilmiştir.