Peygamberimizin Cihadâ Mezuniyeti ve Başlıca Düşmanları

'Dini Bilgiler' forumunda Aderito tarafından 4 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Peygamberimizin Cihadâ Mezuniyeti ve Başlıca Düşmanları kısaca


  Peygamber Efendimizin bizzat bulunduğu savaşlara "Gazve" denilmiştir ki, bunun çoğulu "Gazevat"dır. Ashab-ı kiramdan bir zatın kumandası altında savaşa giden az bir kuvvete de "Seriyye" adı verilmiştir. Bir Seriyye, beş kişiden dört yüz kişiye kadar olan seçkin askeri bir birlik demektir.

  Peygamberimizin gazveleri (savaşları) sayı olarak yirmi yedidir. Seriyyelerin sayısı da kırk dört veya elli altıdır. Biz bunların önemlileri hakkında biraz bilgi vereceğiz.

  Peygamber Efendimizin karşısında bulunan başlıca düşmanlara (gayri müslimlere) gelince, bunlar üç sınıf idiler. üç sınıftan başka bir de "Münafıklar Topluluğu" meydana çıkmıştı. Bunlar görünüşte müslüman idiler; fakat içerden müslümanlığın aleyhinde bulunuyorlardı, bozgunculuk çıkarıyorlardı. Hazreç kabilesinden "Abdullah ibni Ubeyy ibni Selül" ve Evs kabilesinden "Haris ibni Süheyl" gibi...

  Bir de, bazı şairler vardı. Bunlar önceden kabilelerinin en büyük adamları sayılıyordu. Yazdıkları şürlerle insanların fikirlerine hakim bulunurlardı. Bunlar cahiliyet duygusu ile müslümanların aleyhine şiirler söylerler, putperestliği överlerdi. "Übeyyetü'bnü Ebi Salt" bunlardandır.

  Bu gayrimüslim şairlere karşı, müslümanların da pek seçkin şairleri vardı. Bunlar İslâm dinini savunurlar, gayrimüslim şairlere cevab verirlerdi. Ensar'dan "Hassan ibni Sabit, Kâ'b İbni Malik, Abdullah ibni Revahe" gibi..
   


Similar Threads: Peygamberimizin Cihadâ
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Peygamberimizin (s.a.v) Çocukluk Hayatı Kısaca 28 Mart 2016
Dini Bilgiler Peygamberimizin insani yönü ilgili bir hadisler 24 Kasım 2014
Dini Bilgiler Hz peygamberimizin künyesi 22 Kasım 2014
Dini Bilgiler Peygamberimizin farzlar dışında yaptığı ibadetler 9 Kasım 2014
Dini Bilgiler peygamberimizin beslenmeyle ilgili davranışlarından örnekler 9 Kasım 2014