peygamberimize vahiy kaç yılında geldi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Ezlem tarafından 11 Mart 2012 tarihinde açılan konu


  1. peygamberimize vahiy kaç yılında geldi

    Hz. Peygambere ilk vahiy, 610 yılında Nur dağındaki Hira mağarasında geldi. Hz. Peygamber 40 yaşına gelmişti ki belli bir süredir kendisine adet edindiği üzere Ramazan ayını tefekkür, ibadet ve dua ile geçirmek için Hira mağarasına çekilmişti. İşte bu ayda yani 610 yılının Ramazan ayında, Kadir gecesi (muhtemelen Ramazan'ın 27. gecesi) ilk vahiy geldi.

    610 yılı Ramazan ayının Kadir Gecesinde, ridâsına bürünüp Hira'daki mağarada düşünmeye dalmış olduğu bir sırada, bir sesin kendisini ismi ile çağırmakta olduğunu duydu. Başını kaldırıp etrafına baktı; kimseyi göremedi. Bu sırada her tarafı ansızın bir nûr kaplamıştı; dayanamayıp bayıldı. Kendisine geldiğinde karşısında vahiy meleği Cebrâil'i gördü. Melek O'na: -"Oku" Dedi. Hz. Muhammed (s.a.v.): -"Ben okuma bilmem", diye cevap verdi. Melek, Hz. Muhammed (s.a.v.)'i kucaklayıp güçsüz bırakıncaya kadar sıkdı. -"Oku" diye emrini tekrarladı. Hz. Muhammed (s.a.v.) yine: -"Ben okuma bilmem..." cevâbını verdi. Melek emrini tekrarlayıp üçüncü defa Hz. Peygamber (s.a.v.)'i sıktıktan sonra "el-Alak" Sûresi'nin ilk beş âyetini okudu. "Yaratan Rabb'ının adıyle oku. O, insanı alak'tan (aşılanmış yumurtadan) yarattı. Oku, kalemle (yazmayı) öğreten, insana bilmediğini belleten Rabb'ın sonsuz kerem sahibidir." (El-Alak Sûresi, 1-5). Meleğin arkasından Hz. Peygamber (s.a.v.)'de bu âyetleri tekrarladı. Heyecanla mağaradan çıkarak evine geldi. Yolda ilerlerken gök yüzünden bir sesin: "Ya Muhammed. Sen Allah'ın elçisisin, Ben de Cibril'im" dediğini duydu.
       2. Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed'e ilk vahiy 40 yaşındayken 610'da, 26 Ramazan'ı 27sine bağlayan gece (Kadir gecesi), gelmiştir.
     


Similar Threads: peygamberimize vahiy
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Peygamberimize vahiy kaç yılında indirilmiştir 3 Ocak 2012
Sorun Cevaplayalım Peygamberimize inen ilk ayetler hangi surededir? 12 Mart 2012
Sorun Cevaplayalım Allah vahiy göndermeseydi nasıl problemler yaşanırdı 8 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım Allah bir insanla ancak vahiy yoluyla konuşur ayetinin anlamı nedir 5 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım ilk vahiy ne zaman gelmiştir kısaca 24 Eylül 2012