Peygamberimize İlk Ayet Hangi Tarihte Ve Neredeyken Gönderilmiştir

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 19 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Peygamberimize İlk Ayet Hangi Tarihte Ve Nerede Gönderildi


  Peygamber efendimize ilk inen ayetler alak suresinin 5 ayetidir;

  1-Oku Rabbinin adıyla ki bütün mahlûkatı yarattı, 2- İnsanı da bir parça kan pıhtısından var etti; 3-Oku ve Rabbin, pek büyük bir kerem sâhibidir, 4-Öyle bir Rab ki kalemle öğretmiştir,5- İnsana bilmediğini belletmiştir (öğretmiştir). Alâk 1-5. âyetler.

  İlk vahiy, Miladî 610 yılında, Hz. Peygamber, kırk yaşında iken, Mekke yakınındaki Nûr Dağında ve Kadir Gecesinde gelmiştir.

  Peygamberimiz, her yıl, Ramazan ayında Hira dağında bir ay itikafa girer,Kureyşilerin yapageldikleri gibi, yanına gelen yoksullara yemek de yedirirdi.Peygamberimiz, kavminin sürü sürü putlara tapıp durduklarını gördükce,onlardan uzaklaşmayı, Halvet ve Uzlete çekilmeyi özler, Hira dağına girer,Halvet ederdi.

  Peygamberimiz (A.S),yüce Allah tarafından Peygamber olarak gönderilecegi ve ilahi rahmetin, kullari, onunla ihsan olunacağı gün, gelmis bulunuyordu.

  Peygamberimiz; Ramazan ayının on beşinci cumartesi ve on altıncı pazar gecelerinde, Hira mağarasında uyuduğu bir sırada,Rüyasında, Vahy meleği Cebrail (A.S) atlastan bir kab içinde bir kitapla gelip Peeygamberimize OKU dedi.

  Peygamberimiz Neyi okuyayım? diye sordu.

  Cebrail,Peygamberimizi,nefesi kesilinceye kadar,sıktı

  Peygamberimiz,kendisini ölecek sandı.

  Bundan sonra,Cebrail (A.S),bırakıp Peygamberimize, OKU dedi.

  Peygamberimiz Neyi okuyayım? diye sordu.

  Cebrail Aleyhisselam,Peygamberimizi,tekrar,nefesi kesilinceye kadar sıktı.

  Peygamberimiz, kendini ölecek sandı.

  Sonra, Cebrail Aleyhisselamın sıkmasından kurtulmak icin Neyi okuyayım? diye sorduğu zaman, Cebrail Aleyhisselam, Alak suresinin başındaki beş ayeti okudu.

  Peygamberimiz de, onları, okudu.