Peygamberimiz (sav)'in Saç ve Sakal Bakımı

'Dini Bilgiler' forumunda ZORBEY tarafından 16 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Hz.Muhammed s.a.v.Saç Bakımı
  Hz Muhammed s.a.v.Saçı Nasıldı
  Hz Muhammed s.a.v. Sakalı
  Hz. Muhammed s.a.v. Sakal Bakılı

  Peygamber Efendimiz temizliğe çok önem verdiği için, saç ve sakal bakımına da önem vermişlerdir. Bazı kaynaklarda onun yanında daima tarak, ayna, misvak, kürdan, makas, sürmedan gibi eşyalar bulundurduğu bildirilmektedir.88 Peygamberimiz (sav) ashabına da aynı tavsiyelerde bulunmuş ve "Kim saç bırakmışsa, onun bakımına dikkat etsin"89 şeklinde buyurmuşlardır. Peygamberimiz (sav)'in saç ve sakalı ile ilgili diğer aktarılanlar şu şekildedir:

  Hz. Adda İbn Halid'den (ra):

  "Mübarek sakalı gayet güzeldi."90

  Hz. Aişe (ra) validemiz anlatıyor:

  "Resul-i Ekrem (sas)… saçlarını tarayıp yağladığında…"91

  Simak b. Harb (ra) aktarıyor:

  "Cabir b. Semüre'den işittim. Ona, Hazreti Peygamberin saçlarının ağarma durumu sorulmuştu. O da: Mübarek başlarını yağladıkları zaman saçlarının akı gözle farkedilmez; fakat başlarına yağ sürmedikleri anlarda beyazları görünürdü"92 dedi.

  Peygamberimiz (sav), dış görünümüne ve temizliğine verdiği önemle, müminlere güzel bir örnek olmuştur. Bir rivayette Peygamber Efendimizin bu konudaki tavrı şöyle belirtilir:

  "Bir gün Peygamber (sav) sahabelerinin yanına çıkacağı zaman küpteki suya bakarak sarığını ve sakalını düzeltti ve şöyle dedi: 'Allah kardeşlerinin yanlarına çıkarken kulunun kardeşleri için süslenmesini sever.