Peygamber ne demektir?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Dark tarafından 6 Kas 2010 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber ne demektir?

  Peygamber Farsçadan dilimize geçen bir sözcük olup, “haber veren ve haber getiren, anlamına gelir. Terim olarak peygamber, “Allah tarafından gönderilen, onun emirlerini, öğütlerini ve vereceği her türlü bilgiyi insanlara ulaştırmakla ve açıklamakla görevlendirilen kimselere denir.

  Peygamber, Farsça bir kelimedir. Lügatta, gönderilmiş zât ve haberci mânâsına gelir. Nebî ve Resûl ise Arapçadır. Türkçede her üçü de kullanılmaktadır. Resûl kelimesinin çoğulu Rusül,Nebi’nin çoğulu ise Enbiyâ’dır. İnsanları, Allahu Tealânın beğendiği yola kavuşturmak, doğru yolu göstermek için gönderilmişlerdir.

  İslâmiyette peygamber ne demektir ;
  yaratılışı, huyu, ilmi, aklı zamânında bulunan bütün insanlardan üstün, kıymetli, muhterem bir adam demektir. Hiçbir kötü huyu, beğenilmeyecek hâli yoktur. Peygamber olduğu bildirilmeden önce ve bildirildiktensonra, küçük ve büyük hiçbir günâh işlemezler. Peygamber olduğu bildirildikten sonra, peygamber olduğu yayılıncaya, anlaşılıncaya kadar, körlük, sağırlık ve benzeri ayıp ve kusurları da olmaz. Peygamberler de, diğer insanlar gibi doğarlar, yerler, içerler, hasta olurlar ve vefât ederler. Dünyâya bağlılıkları görünüştedir,muhabbet üzere değildir. insanlıkları icâbıdır. Hakîkatte meleklerden de üstündürler.

   
 2. daha fazla olabilirdi ama tşkr ederim :D :)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Eyl 2014
 3. Peygamber faşçadan dilimize geçmiştir.Peygamber efendimimz hz. muhammed YÜCE ALLAH'IN emirlerini,buyruklarını,yasaklarını,nasıl ibadet yapılacağı hakkındaki emirleri melek(cebrail) ile vahiy yoluyla peygamber efendimize gönderilmiştir.Peygamber efendimiz bütütn davranışlarıyla ahlaki kurallara çojk önem vermekel beraber insanlara karşıda çok duyarlı birisiydi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Eyl 2014
 4. bence çok güzel olmuş dersime yardım etti bunu yazana teşekkür ederim :f82: ;) :) :f110: :D :p