peygamber efendimizin sevmediği bir hayvan yada yaratık varmı?

'Etüt Merkezi' forumunda Aderito tarafından 6 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. peygamber efendimizin sevmediği bir hayvan yada yaratık varmı?

  Hz.Muhammed peygamberin kedi, karınca, deve gibi hayvanları sevdiği kaynaklarda çok açık bir şekilde görülüyor. Fakat ilginçtir ki bazı hayvanlar Onun bu hayvan sevgisine layık görülmemiş. Bu hayvanlardan bulduklarım: Karga, çaylak, akrep, sıçan, kelb-i akur (yırtıcılar), yılan, keler(kertenkele, bukalemun, iguana ve varan gibi surungenleri icine alan grup) ve köpek.

  Beni çok güldüren aynı zamanda da düşündüren hadiseyi Ebu Hureyre naklediyor:"Resulullah (sav) buyurdular ki: 'Kim keleri ilk darbede öldürürse ona yüz sevap yazılır. İkinci vuruşta öldürürse daha az kazanır. Üçüncü vuruşta ise bundan da az sevap kazanır' "(1). Gerçekten vahim bir durum Tanrı'nın yarattığı o güzel hayvanlar bizim sevap kazanma oyuncağımız haline gelmiş. Ne kadar kısa denemede öldürürsek o kadar çok sevap geliyormuş.

  Bir başka hadisi İbnu Mesud aktarıyor:"Resulullah (sav) buyurdular ki: "Yılanların hepsini öldürün. Kim yılan(ın intikam alacağın)dan korkarsa, benden değildir."(2). Peygamver çok açık konuşuyor. Yılanları öldürmeyi emrediyor, korkulması halinde ise direk dinden çıkıyorsunuz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Şub 2017