Peygamber Efendimizin Ravzası

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 6 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Efendimizin Ravzası
  Peygamber Efendimizin Kabri Şerifi
  Peygamber Efendimizin Ravzası Nerededir

  Ravza-i Mütahhara ( Peygamber Efendimiz'in (Sallallahu Aleyhi Vessellem ) Kabri


  RAVZA-İ MUTAHHARA


  Ravza, bahçe ve cennet anlamlarına gelir Ravza-i Mutahhara geniş anlamıyla, âlemlerin Efendisi Hz Muhammed (sas)'in medfün bulunduğu yer ve Mescid-i Nebi demek ise de, özel manasıyla Mescid-i Nebi'nin içinde Hz Peygamber (sas)'in kabr-i saadetleriyle minber-i şerif arasında kalan kısım demektir Bu yer 10 m genişliğinde ve 20 m uzunluğunda 200 m2 lik bir sahadır Bu alanın fazileti ile ilgili olarak Allah Resulu şöyle buyurur: "Evimle minberim arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir


  • Kabe Müslümanların en kutsal mekanıdır.
  • İslamiyet, üç şehri kutsal kabul etmektedir. Bu şehirler Mekke, Medine ve Kudüs'dür. Kabe, Mekke'de yer almaktadır. Yeryüzünde yapılan ilk mescid ve binadır.
  • İlk olarak Hz. Adem'den de önce melekler tarafından yapıldığına inanılmaktadır. Daha sonrasında Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından tekrar yapılmıştır. Mescid-i Haram'ın tam ortasında yeralmaktadır.
  • Kabe'nin etrafını halen çevirmekte olan Kâbe yüksekliğini aşmayan kubbeli yapı (revaklar) II. Selim zamanında yapılmış planlarını Mimar Sinan hazırlamıştır.
  • Müslümanların Namaz ibadetleri sırasındaki yöneldikleri kıbleleri durumundadır.
  • Hanefi mezhebi'ne göre Kâbe ve onun üzerinden semaya doğru olan boşluk da kıbledir, Şafii mezhebi'ne göre sadece Kâbenin bina kısmı kıbledir.

  [​IMG]


  Hac
  Hac, İslam'ın beş şartından biridir. Hacda müslümanlarca kutsal olan Kâbe ziyaret edilir. İslam'da, maddi durumu uygun olan her müslümanın hayatında bir kez hac yapması farzdır. Namaz, oruç ve zekattan sonra farz kılınmıştır.