Peygamber Efendimizin Örnek Ahlakı ile ilgili hikayeler

'Dini Bilgiler' forumunda Nalan tarafından 16 May 2013 tarihinde açılan konu

 1. Resulullah bir defasında kendisini şöyle tanıtmıştı: "rabbimin katında benim on ismim var: Ben Muhammed'im; Ahmed'im; Mahi'yim; yani Allah benim vasıtamla inkarcılığı mahvedecektir; ben Haşir'im, yani Allah kullarını benim izimde toplayacaktır; ben Rahmet Peygamberiyim, Tevbe Peygamberiyim, Kahramanlık Peygamberiyim. Ben Mukaffiyim, yani bütün insanları Allah yoluna yöneltirim. Nihayet ben insanlığı kemale erdirenim"
  Kusursuz bir ifade kabiliyetine sahip olan Resulullah, hayatı boyunca sadece gerçeği söylemiş ve söylediklerini harfi harfine yaşamıştır.
  1. O, daima tatlı dilli, güler yüzlü ve toleranslı olmuş; bununla beraber sözlerini saygı ile dinletmeyi de başarmıştır.
  2. O, toplulukta yemek yemeyi severdi. Yemeğe besmele ile başlar, sağ elini kullanır, tıka basa doymadan sofradan kalkar, yemekten önce ve sonra mutlaka ellerini yıkardı.
  3. Sağlığa zararlı ve dinen haram olan veya kokusuyla çevresindekileri rahatsız edecek şeyleri yemez; bunların dışında hiçbir yemek için Sevmiyorum demezdi.
  4. sofra kurallarına mutlaka uyar, bu konuda çevvresindekileri de sabırla ve nezaketle eğitirdi.
  5. İpek elbise giymez, altın yüzük takmazdı.
  6. Giyiminde temizliğe ve sadeliğe önem verirdi.
  7. Gönlü zengindi, affetmeyi sever, kimseyi incitmez, düşmanlarının dahi iyiliğini isterdi.