Peygamber Efendimizin İffete Verdiği Önem

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 22 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


  1. Peygamber Efendimizin İffete Verdiği Önem Kısaca    Edep, hayâ, iffet, utanma duygusu gibi kavramlar, insanın şahsiyetinin temelini oluşturan hayâtî değerlerdir. Hayâ, hayat demektir. Ya da hayâ'da hayat vardır. Gerek ferdî, gerekse toplumsal karakterin olgunlaşması, sağlam bir hayâ ve edeb anlayışı ile yakından ilgilidir. Hayâ değerleri, toplumun kendi özgünlüğü ile ayakta kalabilmesine yardımcı olan değerlerdir. O yüzden her türlü değer anlayışından uzak olan toplumlar, dikkat edilirse ar ve hayâ duygularını hiçe sayan ve fıtratın zıddına ahlâkî anlayışa sahip olan toplumlardır.

    Bizim için en büyük iffet âbidesi, Hazret-i Muhammed Mustafâ'dır. O -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, iffeti ile edepten yoksun insanları bile hizaya getirecek kadar zirve bir şahsiyetti.

    Kur'ân-ı Kerîm'e baktığımız zaman, toplumun ahlâkî kemâle ermesinin ancak tek tek bütün fertlerin ahlâkî kemâliyle yakından ilgili olduğu esasını görmekteyiz. Bu yüzden her şahsın ayrı ayrı Kur'ân-ı Kerîm'in belirlediği edeb ve hayâ ölçeğinden geçmesi gerekir.