Peygamber Efendimizin Halası Erva

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 21 Eki 2013 tarihinde açılan konu

 1. Erva adı, şiirlere ve nesirlere yazılan Peygamber Efendimizin baba tarafından olan halasıydı.

  Peygamber Efendimizin peygamberlikle görevlendirildiği İslamın ilk yılları boyunca o yaşamını sürdürmüştür.Erva binti Abdülmuttalib radıyallahu anha Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimizin halası... Oğlunun delâletiyle İslâmla şereflenen bir hanım sahâbî... Çocuğuna devamlı nasîhat eden, Rasûlullahın yanından ayrılmamasını tenbih eden, ona destek olmasını isteyen fazîletli bir anne!..

  O, Haşimoğullarına mensuptur. Annesi Fâtıma binti Amr b. Âizdir. Babası Abdülmuttalibdir. Sevgili Peygamberimizin babası Abdullah ile ana-baba bir kardeştir. İslâmın ilk günlerini gören ve akrabalık gayretiyle Resûl-i Ekrem (s.a.) Efendimize destek olan bir hanımdır.

  Erva ve kız kardeşlerinin babaları hayattayken onun için ağıt yazmalarıdır.Abdul Muttalip ölüm döşeğindeyken, bu dünyadan ayrıldıktan sonra ne hissedeceklerini öğrenmesine imkan sunmaları için, kızlarından teker teker mersiye yazmalarını istemişti.

  Erva da bu beyitlik ağıtı yazmıştı:

  Gözlerim öyle birisi için yaşlar akıtıyor ki;Tevazu güzel bir ahlak olarak bahsedilmiştiİyi huylu ve güler yüzlü olan alicenab bir Seyyid için;Cömertlikte eşi bulunmaz bir kişi; engin bilgili bir adam için;Parlak bir zekayla, cömertlikte eşsiz ve kahraman bir savaşçıydı.Cesurların ölüm korkusuyla titredikleri yerde, o cesaretle karşılayan;O asil bir adamdı.

  Dine olan sadakatlerini izzet bilen hanımların takip etmeleri için Erva'nın sadakat ve sabrının örnek olması ve güzel ahlaklı bir hayat için rehberlik etmesi ümidiyle
   
Yükleniyor...