Peygamber Efendimizin Çocukluğu

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 22 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu


  1. Peygamber Efendimizin Çocukluğu
    Peygamber Efendimiz doğduğunda Annesi Amine 3 veya 7 gün emzirdi.Sonra sütü yetmediği için, amcası Ebû Leheb'in azatlı cariyesi Süveybe tarafından emzirildi.Peygamber Efendimiz devamlı süt annesi Hevazin Kabîlesinin Sa'doğlulları kolundan Halime isimli kadın olmuştur.

    Mekkenin havası çok ağır olurdu bu nednele Mekkeliler çocukları çölden gelen süt annelere verirlerdi.Çöl ikliminde yetişen çocuklar daha sağlıklı yetişiyor ve Arapçayı bozulmamış olarak öğreniyorlardı.Peygamber Efendimiz'de bu adet gereğince süt annesi Halime'ye verilmiştir.Peygamber Efendimiz süt annesi ve süt kardeşleri ile sonraki yıllarda daima ilgilenmeye devam etmiştir.

    Peygamber Efendimiz s.a.v dört yaşına kadar, süt annesinin yanında çölde kalmıştır.Efendimiz 4 yaşına geldiğinde süt annesi Halime onu Mekkeye geri götürüp annesine teslim etmiştir.Peygamber Efendimiz 6 yaşına dek annesi Hz. Amine ile kalmıştır.Peygamber Efendimiz annesi Amine ile birlikte Babasının Medine'de bulunan kabrini ziyaret etmek üzere, annesi ve Ümmü Eymen'le beraber Medine'ye gittiler. Medine'den dönüşte, Medine'nin 23 mil güneyinde Ebvâ Köyü'nde Hz Amine hastalanmış ve hayatını kaybetmiştir.

    Peygamber Efendimizin annesi Amine'nin vefat etmesinden sonra ona 8 yaşına kadar dedesi Abdülmuttalib bakmıştır.Peygamber Efendimiz sekiz yaşında iken dedesi vefat etmiştir.Peygamber Efendimiz HZ Muhammed'in yetiştirilmesini öz amcası Ebu Talib üstlenmiştir.