Peygamber Efendimizin Beden Yapısı

'Dini Bilgiler' forumunda ZORBEY tarafından 15 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Hz.Muhammed s.a.v. Beden Yapısı
  Hz Muhammed s.a.v. Vücud Şekli

  Rasül-i Ekrem ( s.a.s) uzuna yakin orta boylu, insanlar arasinda hoş ve güzel sayilacak ölçüde irice başli idi. Bedeninin rengi kirmizimtirak nurani beyaz idi. Burnunun iki kaşinin birleştigi tarafi gayet itidal üzere yüksekçe, gözleri siyah, kaşlarinin arasi az aralik, sakali sikça, omuzlarinin arasi genişçe, omuz başlari kalin, elleri ayaklari kalinca, saçlari kumral olup, düz ile kivircik arasinda idi.

  Peygamberimiz ( s.a.s.) ‘in saçları genellikle kulak yumuşağına kadar uzanmaktaydı, saçını iki yana doğru ayırarak tarardı, saç sakal bakımını ihmal etmez, gerektikçe yapardı; saçlarını bazen Hz. Aişe gibi eşlerine tarattığı da olurdu. Süs için değil, sağlık için yatarken gözüne sürme çeker, sabahleyin yıkardı. İki kürek kemiği arasında peygamberlik mührü (Bir çeşit sembol) ol duğunu Ashab-ı Kiram nakletmektedir.

  Peygamberimiz ( s.a.s.)’in uyduğu yere misvak ( diş fırçası ), abdest suyu ve tarak konurdu. O, her konuda temizliğe büyük önem veriyordu, bilhassa diş temizliği hususunda hassas davranıyor, her abdest alışında dişlerini misvaklıyordu.
   


Similar Threads: Peygamber Efendimizin
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Peygamber efendimizin kronolojik sıralaması 16 Haziran 2017
Dini Bilgiler Peygamber efendimizin doğuşu, çocukluğu ve gençliği 18 Şubat 2016
Dini Bilgiler Peygamber efendimizin doğduğu alanın dini özelliği 18 Kasım 2015
Dini Bilgiler Peygamber Efendimizin Kabri Nerede? Hangi Şehirde? 26 Mayıs 2014
Dini Bilgiler Peygamber Efendimizin Miraç Gecesi Gördükleri 23 Mayıs 2014