Peygamber Efendimizin Annesi Ve Babası Hakkında Bilgi

'Hz.Muhammed (sav)' forumunda Yasemin tarafından 7 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Peygamber Efendimizin Annesi Ve Babası Hakkında Kısa Bilgi  Peygamber Efendimiz'in Babası, Kureyş’in Beni Haşim kolundan Abdullah b. Abdülmuttalib, annesi ise Kureyş kabilesinin Beni Zühre koluna mensup Vehb b. Abdümenaf’ın kızı Amine’dir. Hz. Peygamber onların evliliklerinden dünyaya gelen tek çocuklarıdır.

  Peygamber Efendimizin annesi Amine Kureyş kızları arasında iyi bir yere sahipti. Babası Vehb de Zühre oğullarının ileri gelenlerinden biri olarak tanınırdı. Abdülmuttalib, oğlu Abdullah’ı yanına alarak Amine’yi babasından veya diğer bir rivâyete göre amcası Vüheyb’den istemiş, olumlu cevap verilmesi üzerine evlilikleri gerçekleşmiştir.

  Bir Rivayete göre Peygamber Efendimiz'in Annesi Amine hamile olduğu sırada bir rüya görmüş, rüyada kendisine önemli bir kişiye hamile olduğuna işaret edilerek doğacak çocuğa Muhammed veya Ahmed adını vermesi söylenmiştir. Hz Amine’nin Peygamber Efendimizi doğururken doğum sancısı çekmediği de bu rivayetler arasında yer alır.

  Peygamber Efendimiz'in babası Abdullah akranları arasında çok beğenilen yakışıklı bir gençti. Yüzünde diğer gençlerde bulunmayan bir güzellik ve parlaklık vardı.Peygamber Efendimiz'in Babası Abdullah gençlik çağına ulaştığında kendisine gelen birçok evlilik teklifini kabul etmemiş, nihayet babasının teşebbüsüyle Vehb’in kızı Amine ile evlenmiştir.

  Peygamber Efendimiz'in babası Abdullah’ın bu sırada on sekiz yaşında olduğu anlaşılmaktadır. Abdullah ticaret için gittiği Suriye’den dönerken Yesrib’e Medine uğramış ve orada babasının dayıları olan Adi b. Neccar oğullarını ziyaret etmişti. Ancak bu sırada hastalanıp akrabalarının yanında bir ay kadar hasta yattıktan sonra vefat etmiş ve Medine’de defnedilmiştir. Bu sebeble Peygaber Efendimiz yetim olarak dünyaya gelmiştir.
   


Yükleniyor...