Peygamber Efendimizin Altın Sözleri

'Dini Bilgiler' forumunda Merve tarafından 21 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Peygamber Efendimizden Altın Sözler

  Hz. Muhammed'in Altın Sözleri

  Resulullah (s.a.v), hakeza bu ayetin tefsirinde şöyle buyurmuştur: “Asla bir zorluk iki kolaylığa üstün gelemez. “Gerçekten zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Gerçekten zorlukla beraber bir kolaylık vardır.

  Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Eğer zorluk gelir ve bir ine girerse kolaylık da gelir, onun yanına girer ve onu dışarı çıkarır.

  Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Müminin ferasetinden sakınınız; zira o Allah-u Tealanın nuruyla bakar. Hazreti Peygamber daha sonra “Bunda görebilen insanlar için ibretler vardır ayetini okuyarak şöyle buyurdu: “Maksat feraset sahibi kimselerdir.

  Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Müminin ferasetinden korkun. Zira o aziz ve celil olan Allahın nuruyla bakar ve Allahın verdiği başarıyla konuşur.

  Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Fırsatları terketmek hüzne sebep olur.

  Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Her kimin yüzüne hayırdan bir kapı açılırsa onu ganimet saymalıdır. Zira o kapının ne zaman yüzüne kapanacağını bilemez.

  esulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “İsrailoğullarının başına gelenler kılı kılına ümmetimin başına da gelecektir İsrailoğulları yetmiş iki millete ayrıldılar, ümmetim de yakında yetmiş üç millete ayrılacaktır. Bunlardan bir fırkası dışında tümü ateştedir.

  Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Bir toplum arasında fuhuş ve fesat yaygınlaşınca mutlaka öncekilerde bulunmayan veba ve hastalıklar da onlar arasında yaygınlaşır.

  Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Allah, güçlülerinden zayıfların hakkının alınmadığı bir topluluğu nasıl temiz ve pak kılar?!

  Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Zayıfın hakkının güçlüden hiçbir korku ve titreme olmaksızın alınmadığı bir ümmet asla temizlenemez.

  Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Ümmetimden iki grup doğru olursa ümmetim de doğru olur. Eğer onlar bozulursa, ümmetim de bozulur. Kendisine şöyle arzedildi: “Ey Allahın Resulü! O iki grup kimlerdir? Peygamber şöyle buyurdu: “Fakihler ve yöneticiler.

  Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Benden sonra sizin için en çok korktuğum kimse, konuşmasını bilen her münafığın varlığıdır.

  Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Eğer Allah için rükuya varan kullar, süt emen çocuklar ve otlayan hayvanlar olmasaydı, şüphesiz üzerinize şiddetli bir azap inerdi.  alıntı