Peygamber Efendimizin Alemlere Rahmet Oluşu Ne Demektir?

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 28 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu


 1. Peygamber Efendimizin Alemlere Rahmet Oluşu Hakkında Bilgi  Peygamber Efendimiz’in sallallâhu aleyhi ve sellem alemlere rahmet olarak gönderilmesi ne demektir? Bunu nasıl anlamalıyız?

  Efendimiz’in (sallallâhu aleyhi ve sellem) âlemlere rahmet olduğu Kur’an-ı Kerim’in değişik ayetlerinde ifade edilmektedir.

  Enbiya Sûresi’ndeki Ve mâ erselnake illa rahmeten li’l-alemîn - Biz seni bütün âlemlere sırf bir rahmet vesilesi olman için gönderdik. (Enbiya, 21/107) ayet-i kerimesi bu hakikati açıkça seslendirir. Bu ayet, ümmet-i Muhammed arasında da Allah Rasulü’ne karşı saygının ifadesi olarak çok yaygınlaşmış ve dualardan evvel okunur olmuştur.

  Bütün insanlık kendilerini ıslah edecek, onlara kitabı,hikmeti,Hak ve hakikati öğretecek, davetini kendisi adına başkalarına tebliğ edecek kimseleri doğru yola iletecek bir peygamberin gelmesini bekliyordu. Onun adına davetini başkalarına tebliğ edecek olanlar da gayba iman edecek, görmedikleri halde Allah'a iman eden ve dosdoğru yolda giden kimseler olacaktı. Bütün dünya böyle bir peygamberin gelmesini gözlemekteydi. İnsanlığa gelecek olan bu peygamberin zamanının yaklaştığı müjdeleniyordu.

  Bu müjdeler sadece peygamber efendimize yakın olan Yahudilerle. Hıristiyanların kitaplarında yer almıyordu. Aksine bunlardan daha önceki devirlere ait kitaplarda da peygamber efendimizin geleceğine dair müjdeler vardı . O kitaplarda peygamber efendimizin geleceği ve insanları tevhid inancına çağıracağı, her şeyi bilen, güçlü ve üstün olan Allah'ı birlemeleri için insanlara çağrıda bulunacağı kaydedilmekteydi.

  Bilinebilen bütün haber kaynaklarının beyanlarıyla,zaman gülistanda ruhları okşayan, cana can katan nice baharlar gelmiş, insanı hayrete düşüren yapısıyla bu sonsuz feza, zaman zaman şu zümrüt parçası yeryüzünü, bakanları şaşırtacak derecede güzelliklerle bezemiştir.

  Cenab-ı Hakk’ın varlık âlemindeki ilk tecellisine habibi Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz mazhar olmuştur. Yüce Allah ilk olarak habibinin nurunu ve ruhunu yaratmıştır. Cenab-ı Hak kainatta O’nun bir dengini ve benzerini yaratmamıştır.

  Alemlerin Rabbi onun hakkında şöyle buyurmuştur: “Resûlüm, biz seni, bütün âlemlere sadece rahmet olarak gönderdik.”