Peygamber Efendimizin Alçak Gönüllülüğü

'Dini Bilgiler' forumunda Nalan tarafından 24 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu


  1. Yüce Allah insanı en güzel biçimde yaratmıştır. kur'an'da yer alan "Biz insanı en güzel biçimde yarattık" ayeti insanın yaratılmış varlıklar içinde özel bir yere sahip olduğunu göstermektedir.

    Hz. Muhammed, herkese, Allah'ın insana verdiği değerin bilinciyle davranırdı. İnsanları zengin-fakir, kadın-erkek diye ayırmazdı. Tüm insanlara sadece insan oldukları için önem verirdi. Bu sebeple kim olursa olsun insanlara iyi ve hoşgörülü davranır, kimsenin kalbini kırmaz, kimseye kötü söz söylemez, kimseye makam ve mevkisine göre davranmazdı.

    Peygamberimiz karşılaştığı insanlarla güler yüzle selamlaşır, onların hal ve hatırlarını sorardı. Konuşurken insanların yüzüne bakardı. Başkalarının sözünü kesmez, konuşulanları sabırla dinlerdi. Kendisine aşırı saygı gösterilmesini istemezdi.

    Peygamberimiz insanları dinlerine, ırklarına, renklerine göre ayırmazdı. Hz Muhammed (sav), kendi yaşamı içerisinde peygamberlik çizgisinin zirvesine ulaştığı günlerde bile 15 yaşlarındaki genç çoban iken sahip olduğu alçakgönüllülüğü korumasını becerebilmiştir. Bu alçakgönüllülük tam bir doğallıkla çevrelenmiştir. Bazı karizmatik kişilerde görünen, alçakgönüllülük perdesi altında aslında alkış ve takdir toplamaya dönük, bir riyakarlık yatırımına dönüşmemiştir.

    Övülmekten samimi bir rahatsızlık duyar. “Beni övmekte ileri gidip Hristiyanların İsa (as) karşısında düştükleri duruma düşmeyin der ve ekler “Siz benim için sadece Allahın (cc) elçisi ve kulu deyin