Peygamber Efendimizin Akrabalık Ve Komşuluk İlişkileri

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 23 May 2013 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Efendimizin Akrabalık Ve Komşuluk İlişkileri Hakkında Kısa Bilgi  Peygamber Efendimiz HZ. Muhammed s.a.v. ailesine ve komşuluk ilişkilerine çok önem verirdir. Peygamber Efendimizin bu konuda bizleri uyarıcı bir çok hadisi bulunmaktadır.

  Bu hadislerden biri şöyledir;

  Allah’a ve ahiret gününe inanan, misafirine ikramda bulunsun. Allah’a ve ahiret gününe inanan, komşusuna iyilikte bulunsun. Allah’a ve ahiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun.


  Peygamber Efendimizin Komşuluk ilişkileri hakkında söylemiş olduğu Bir başka Hadisi şerif şöyledir;

  Allah katında arkadaşların en hayırlısı, arkadaşlarına en hayırlı olandır. Komşuların en hayırlısı da komşusuna hayırlı olandır.

  Hepimiz biliyoruzki Komşuluk ilişkilerinin iyi yürütülmesi, toplum hayatı açısından çok önemlidir. Bir ayeti kerimde Cenab-ı Allah şöyle buyurur:Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, elinize bakanlara iyi davranın.Nisa süresi 36.ayet.

  Fahri Kainat Efendimiz s.a.v ve ailesi komşuluk ilişkilerine çok önem verirlerdi. Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v) bu konuda bizleri uyarıcı bir çok hadisi vardır;

  Allah'a ve ahiret gününe inanan, misafirine ikramda bulunsun. Allah'a ve ahiret gününe inanan, komşusuna iyilikte bulunsun. Yüce Allah'a ve ahiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun.

  Cebrail bana komşuya iyilik yapmayı o kadar ısrarla tavsiye etti ki, birbirine mirasçı yapacak sandım.)

  Allah katında arkadaşların en hayırlısı, arkadaşlarına en hayırlı olandır. Komşuların en hayırlısı da komşusuna hayırlı olandır.)

  Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v) komşularını ziyaret eder, sevinçli ve üzüntülü zamanlarda yanlarında olurdu. Onların dertleriyle ilgilenmeyi, sahip olduklarını onlarla paylaşmayı görev bilirdi. O şöyle derdi: (Komşusu açken kendi tok yatan kimse bizden değildir.)