Peygamber Efendimizin Aç Kalması

'Dini Bilgiler' forumunda Ceylan tarafından 18 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Efendimizin Aç Kalması Olayı


  Peygamber efendimiz zaman zaman yokluk sebebi ile açlık çekmiş ve Canabı haktan buna dayanma kudreti edinmiştir. Varlık zamanlarında da elindekilerin kıymatini bilen efendimiz bunu ihtiyaç sahipleri ile bölüşmekten çekinmemiştir.

  Bu açlık zamanları ile ilgili pek çok hadis vardır. Ebû Hureyre anlatıyor:

  " Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem-'e bir gün sıcak bir yemek getirilmişti. Yedikten sonra; "Elhamdulillâh, epey zamandır mideme sıcak bir yemek girmemişti." dedi.

  Ebû Talha -radıyallâhu anh- anlatıyor;

  "Resûl-i Müctebâ Efendimiz'e açlıktan şikâyet ettik ve karınlarımızı açıp gösterdik. Herkes karnına bir taş bağlamıştı. Resûlullâh da karnını açtı. Baktık ki onda iki taş vardı."

  İbn Sad anlatıyor:

  Hz. Fâtıma pişirdiği çöreğin bir parçasını Resûl-i Muhterem'e getirmişti. Efendimiz:

  " Bu nedir? " diye sorduğunda, kızı Fatıma,

  "Pişirdiğim çörektir, size getirmeden canım çekmedi" dedi.

  Bunun üzerine Resûl-i Ekrem:

  "Üç günden beri babanın ağzına giren ilk lokma bu olacak." buyurdu.

  Peygamber efendimiz açlığa dayanma sabrının her müminde olması gerektiğini savunur ve öğütlerdi. Efendimiz, namaz esnâsında açlığın verdiği tâkatsızlık sebebiyle ayakta duramayarak düşüp bayılan Suffe ashâbını;

  "Allâh Teâlâ'nın, katında sizin için neler hazırlandığını bilseydiniz, daha fazla yoksul ve muhtaç olmayı isterdiniz." diyerek uyarmıştır.

  Sonuç olarak Peygamber Efendimiz ve ona tâbi olan ashâbın, gerek yokluk gerekse varlık anlarında uzun süreli açlık çekmeleri ve azla yetinmeleri onların zühd anlayışlarının en önemli yönüdür.