Peygamber efendimiz ağız ve diş temizliğini nasıl yapardı

'Dini Bilgiler' forumunda Burcu tarafından 9 Kasım 2014 tarihinde açılan konu


 1. Peygamber efendimiz ağız ve diş temizliğini nasıl yapardı

  Peygamberimizin ağız ve diş temizliğine çok önem verirdi. Sahabiler, Peygamberimizi anlatırken onun dişlerinin inci gibi parladığını, bembeyaz ve ışıl ışıl olduğunu söylerler.
  Peygamberimiz dişini “misvak”la temizlerdi. Misvak, Arabistan’da yetişen..
  Bazı zamanlar zeytin dalından da misvak yaptığı olurdu Peygamberimiz her vesileyle dişlerini temizlerdi.
  Özellikle abdest alırken, namaza başlamadan önce mutlaka misvak kullanırdı. Peygamberimiz misvakı çok kullanırdı ki, bu konuda, “Ben misvakı o kadar çok kullanırım ki, dişlerimi köklerinden oynatacağından korkuyorum” derdi. Kendisi bu kadar üzerinde durduğu gibi, Müslümanları da teşvik ederdi. Bir seferinde, “Cebrail, bana her gelişinde misvakı tavsiye etmediği zaman olmuyor. Öyle ki bana ve ümmetime farz kılacağından korkuyorum. Hem de ümmetime meşakkat vermekten endişe etmesem misvakı onlara farz kılardım.”

  Peygamberimiz, “Misvak kullanın, çünkü misvak ağzı temizler” derken, misvak kullanma alışkanlığını henüz edinmemiş ve bundan dolayı dişleri sararmış olan kişileri uyarırdı: Bir başka seferinde de, “Diş etlerini yemek kırıntılarından temizleyiniz. Misvak kullanınız, sararmış dişle, kokar ağızla yanıma gelmeyiniz.” Hatta bir defasında, “Misvak kullanmak hakkındaki tavsiyelerimi sizlere çok tekrarladım” buyurarak bu konunun üzerinde çok durduğunu ve bir an önce uygulamaya geçilmesini istemişti.

  Bu sıkı ve ciddi eğitimin yanında, misvak hakkındaki hadisleri bir araya getirdiğimizde şu gerçekleri görüyoruz: Misvak ağzı temizler. Allah’ı razı eder. Melekleri sevindirir. Gözü cilalandırır. Ağız kokusunu ve kirini giderir. Dişleri beyazlatır. Diş etlerini kuvvetlendirir. Sindirimi kolaylaştırır. Balgamı keser. Namazın sevabını arttırır. Konuşma kabiliyetini geliştirir. Mideyi güçlendirir. Şeytanı küstürür. Sevapları çoğaltır. Baş ağrısını giderir.

  Peygamberimizin hayatına ve sözlerine baktığımızda konuya ne kadar büyük bir önem verildiği anlaşılmaktadır.
  Sahabiler, Peygamberimizi anlatırken onun dişlerinin inci gibi parladığını, ter temiz, bembeyaz ve ışıl ışıl olduğunu söylerler.
  Peygamberimizin Uhud Savaşı'nda kırılan dişinden başka hiçbir dişi çürümemiş ve düşmemiş, hep sağlam ve sağlıklı olarak kalmıştır.
  Peygamberimiz dişini "misvak"la temizlerdi. Misvak, Arabistan'da yetişen "arak" ağacının kök ve dalından kesilerek yapılır.
  Bazı rivayetlerden anlaşıldığına göre Peygamberimizin zeytin dalından da misvak yaptığı olurdu.
  Peygamberimiz her vesileyle dişlerini misvaklar ve temizlerdi. Özellikle abdest alırken ve namaza başlamadan önce mutlaka misvak kullanırdı. Farz ve nafile namazlar dikkate alındığında, günde beş-on defa misvak kullanırdı.

  Peygamberimiz misvakı o kadar sık ve çok kullanırdı ki, bu hususta şöyle buyurmaktadır:
  "Ben misvakı o kadar çok kullanırım ki, dişlerimi köklerinden oynatacağından korkuyorum."
  Kendisi bu kadar üzerinde durduğu gibi, sahabileri de çok teşvik ederdi ve üzerinde ısrarla ve önemle dururdu.
  Bir seferinde şöyle buyurmuştu:
  "Cebrail, bana her gelişinde misvakı tavsiye etmediği zaman olmuyor. Öyle ki bana ve ümmetime farz kılacağından korkuyorum. Hem de ümmetime meşakkat vermekten endişe etmesem misvakı onlara farz kılardım."
  İslâm öncesi temizlik namına bir şey bilmeyen, su kullanma alışkanlığı dahi fazla olmayan bir toplumu temizliğe alıştırmak, ağız ve diş temizliği gibi bir alışkanlığı bulunmayan bir millete bunu öğretmek hiç de kolay olmamıştı.
   


Similar Threads: Peygamber efendimiz
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Peygamber efendimizin kronolojik sıralaması 16 Haziran 2017
Dini Bilgiler Peygamber efendimizin doğuşu, çocukluğu ve gençliği 18 Şubat 2016
Dini Bilgiler Peygamber efendimizin doğduğu alanın dini özelliği 18 Kasım 2015
Dini Bilgiler Peygamber Efendimiz çocuklara nasıl davranırdı 30 Mart 2015
Dini Bilgiler peygamber efendimizi rüyada görmek için ne yapmalıyız okunacak dua ve salavatlar 5 Aralık 2014