Peygamber Devesi Böceği

'Eğitim Merkezi' forumunda YAREN tarafından 11 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Devesi
  Peygaber devesi böceğinin özellikleri
  Tropik ve sıcak bölgelerde yaşayan, başka böcekler üzerinden beslenen böcek türlerinden oluşan bir familyadan olan Peygamber devesi, türlerinin çoğu gibi tropikal ve subtropikal bölgelerde yaşar.
  Mantid (Mantidae),Mantodea alt takımında yer alan ve hamam böcekleriyle birlikte Dictoptera takımını oluşturan yaklaşık 2.340 böcek türünün ortak adıdır.
  Peygamberdeveleri olarak da bilinirler. Ön bacakları dua eder gibi durduğu için bu isimle anılmaktadırlar.
  [​IMG]

  Özellikleri

  Peygamber develeri yavaş hareket eden ve öngöğüs bölütleri çok uzamış olan böceklerdir. Yeşil renklidirler.Ön bacaklarının birbirini eklemlenen biri dikenli iki uzun parçası (uyluk ve kaval kemikleri) kıvrıldığında avlarını yakalayıp parçalayan bir kıskaca dönüştürür.Peygamber devesi yalnız canlı böceklerle beslenir. Vücutları uzun ve incedir. Üçgen kafa yapıları vardır. Ergin mantid, genelde 5 ile 13 cm arasındadır. Erkekler dişilerden daha küçüktür.
  [​IMG]

  Kamuflaj özellikleri

  Kamufle olmak için üzerinde yaşadıkları bitkinin rengini alırlar. Yerde dolaşmaktan çok bitkiler arasında bulunmayı yeğlerler. Bir peygamber devesi yeşil ya da kurumuş bir yaprağa, ince bir dala, bir likene, parlak renkli bir çiçeğeya da karıncaya benzer bir görünümde olabilir.Bu kamuflaj peygamber devesini düşmanlarından gizlemenin yanı sıra avına sezdirmeden yaklaşmaya ya da kurbanını hareketsiz bir biçimde bekleyerek tuzağa düşürmeye yarar.

  Davranışları

  Hareketsiz bir şekilde avlarını beklerler. Ön ayaklarında avını tutmak için kancalar ve dikenler vardır. Tehlike karşısında dikleşerek, kanatlı türleri ise kanatlarını hışırdatıp parlak uyarı renklerini göstererek düşmanına gözdağı verir.
  Birçok dilde dinle ya da doğaüstü güçlerle ilintili olan adı gerçekte bir avlanma davranışından kaynaklanır.Peygamber develeri avlarını başları dik, ön bacakları kalkık bir biçimde hareketsiz durarak ya da öne arkaya yavaş yavaş sallanarak bekler. Bu davranışları ona dua ediyormuş görünümü verir.

  Beslenmeleri

  Mantidler kendinden küçük böcekleri ve bitkileri de yer.

  Üremeleri

  Dişi böcek çiftleşme sırasında, genelde erkek böceği yer ama erkek böcek kafası ve ayakları yense bile dişiyle çiftleşme yeteneğini kaybetmezler ve dişiler kozaya benzer büyükçe bir kapsül içinde yaklaşık 200 yumurta bırakırlar. Kapsül yumurtaları düşmanlardan ve kötü hava şartlarından korur. Dişi mantidlerin yumurtaları ağaç kabuklarında ve çalılarda bulunur. Yumurtaları koyu kahverengi ve çizgilidir. Yumurtadan çıkan nemfin kanatları yoktur. Ama vücudunun öbür bölümleri erişkinlere çok benzer. Nemfler erişkinler kadar oburdur ve birbirlerini bile yerler.

  Yaşam alanı

  Peygamber develerinin büyük bölümü tropik ve astropik bölgelerde yaşar. En iyi bilinen türlerinden olan 7-10 cm uzunluğundaki Mantis religiosa Afrika’nın kuzeyinden Avrupa’nın içlerine kadar yayılmıştır. Yenidünya’daki peygamber develerinden Litaneutriaminor Kanada’da yaşayan tek peygamber devesi türüdür.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. Cevap: Peygamber Devesi Böceği

  çok ilginçti yaren paylaşımına teşekkürler
   
 3. Cevap: Peygamber Devesi Böceği

  Çok İlginç İyi Paylaşımlar :super: