Peteklerin havası nasıl alınır

'Güncel Bilgiler' forumunda Burcu tarafından 28 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Peteklerin havası nasıl alınır sorusuna cevap vermeden hemen önce Kalorifer peteklerinin hava yaptığını nasıl anlarız onu izah edelim.
  Kalorifer peteklerinde ısınma sorunu yaşıyor musunuz? Mesela peteklerin bir kısmı ısınıyor bir kısmı hep soğuk mu kalıyor. İşte böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız kalorifer peteklerinizde hava var demektir. Yapmanız gereken ise peteklerin havasını almaktır.
  Kalorifer peteklerinin havası nasıl alınır?
  Kalorifer peteklerinin havasını alma işlemine başlamadan önce peteklerin kenarlarındaki hava ve suyu boşaltmak için peteklerin kenarında genellikle üst tarafta yer alan vidaya benzer bir tapa vardır. Buna purjor tapası denir. Bu purjor tapasını açmanız gerekir. Bunun içinde aşağıda resmini gördüğünüz purjor anahtarına ihtiyacınız olacak. bu anahtarı nalbur yada doğalgaz işi yapan firmalardan temin edebilirsiniz.
  purjor_Anahtari.
  Resim:1 Purjor anahtarı

  Purjor anahtarı ile petekteki tapayı açın. Peteğin içinde biriken havayla birlikte bir miktar su akacağı için yanınızda küçük bir kap bulundurun. Tapanın açılmasıyla birlikte ince bir ıslık sesi duyacaksınız. Bu ses petekte biriken havanın sesidir. Sesin hemen ardından su akmaya başlar eğer su kabarcıklı bir şekilde akıyorsa hala hava var demektir. Kabarcıklar bitene kadar işlemi uygulayın.