Perşembe Gecesi Namazı

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 1 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Perşembe Gecesi Namazı
  Perşembe Gecesi Kılınan Namaz

  Perşembe Gecesi Namazı


  Ebü Salih'den.Ebû Hureyre -radıyallahu anh- Rasûlullâh -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz'den şu hadis-i şerîfi rivayet etmiştir

  Bir kimse, Perşembe gecesi (Cum'a gecesi), akşam ile yatsı namazı arasında iki rek'at namaz kılar, her rek'atta bir defa Fatiha sûresini, beş defa Ayete'l-Kürsi'yi, beş defa İhlâs sûresini, beş defa Felak suresini, beş defa da Nâs sûrelerini okur,

  Namazı bitirdikten sonra da on beş defa Estağfirullah el-Azim diyerek; istiğfarda bulunur, namazının sevabını ana-baba-sının ruhuna bağışlarsa, onların hakkını ödemiş olur. Hayatta iken onlara asî olmuş olsa bile.. Allah Sübhanehû ve Teala o kimseye sıddiklere ve şehîdlere ihsan eylediği sevabı ihsan eder.

  Ayrıca, Perşembe'yi Cumaya bağlayan gece iki rek'at namaz kılıp, Fatiha'dan sonra on bir defa Zilzal sûresini okuyan kimseyi Allah Teala kabir azabından ve kıyamet korkularından emin kılar.

  Perşembe Gecesi Kılınan Hacet Namazı


  Hacet namazının perşembeyi cumaya bağlayan gecelerde veya kandil gecelerinde kılınması asıldır. Ama bütün gecelerde kılınabilir. Önce boy abdesti alınır. Sonra hacet namazına niyet edilir.

  Namazda aşağıdaki ayetler okunur:

  1. Rekâtta: Subhaneke + Fatiha + 3 Âyetel Kürsî

  2. Rekâtta: Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.

  2. Rekâtın sonunda : Ettehiyyâtü + Allahümme salli + Allahümme bârik

  3. Rekâtta: Subhaneke + Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.

  4. Rekâtta: Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.

  Namaz tamamlandıktan sonra Allahtan hacet neyse o istenir. Allahtan mürşid istemek için bu namaz kılındıysa mürşid istenir.

  Bu namazdan sonra hiç konuşmadan yatmak gerekir. Yatarken kıbleyi sağa alacak şekilde yatak kurulur. Vücudun ön cephesi kıbleye çevrilerek yanüstü yatılır, 3 Âyetel Kürsî okunur ve Allahtan mürşid istenir. Eğer kişinin haceti mürşid değil de başka bir hedefe ulaşmaksa (zahirî veya batınî bir hedef olabilir) o hedefe ulaşmak istenir. Sessiz zikir (hafî zikir) bu istekten sonra başlar. Yanüstü yatıldığı için sağ kulak yastığa gelecektir. Baş biraz sağa, sola oynatılarak kulakta kalbin atışlarının, basınç sebebiyle rahatça duyulacağı pozisyona gelinir. Ve kalbin her çift atışında Allah, Allah diyerek kişi Allahı zikr-i hafî ile (yani sessiz olarak) içinden zikredecektir.

  Eğer ilk namazdan sonra yatıldığında birşey görülmez ise tekrar tekrar, her perşembeyi cumaya bağlayan gece namaza devam edilmelidir. Her gece de kılınabilir.
   


Similar Threads: Perşembe Gecesi
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Perşembe Gecesi Yapılacak Dualar Ve İbadetler 2 Ağustos 2012
Dini Bilgiler Perşembe Gecesi Sela Verilir Mi 2 Ağustos 2012
Dini Bilgiler Perşembe Gecesi Nedir 1 Ağustos 2012
Dini Bilgiler Perşembe Gecesi İlişkiye Girmek Günahmıdır 31 Temmuz 2012
Dini Bilgiler Perşembe Gecesi Kılınacak Namaz 31 Temmuz 2012