Perklorik asit Nedir?

'Ders notları' forumunda SümbüL tarafından 3 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. Perklorik
  asit
  Perklorik asit
  Perklorik asit Nedir?

  Perklorik asit Nedir?

  Perklorik asit, HClO4, suda çözünebilen renksiz bir sıvı olan bir klor oksoasididir. Sülfürik asit ya da nitrik asit ile kıyaslanabilecek kadar güçlü bir asittir. Perklorik asit bir süper asittir ancak en güçlü Brønsted-Lowry asidi değildir (en güçlüsü HSbF6 ya da fluoroantimonic asittir). Asidin pKa'sı −7'dir.

  Susuz perklorik asit yağımsı bir sıvıdır. Bu asit, hidratlardan bir seri oluşturur, birkaçı kristalografik şekilde tanımlanır. Dihidrat karakteristiktir: Katı, hidrojen bağlarıyla merkezlenen H2O ve H3O+'ya bağlanmış perklorat içerir.[2] Perklorik asit suyla bir azeotrop (eşkaynar) oluşturur. Asidin bu formu kararlıdır ve ticari olarak uygundur. Bu tür solüsyonlar higroskopiktir (emici), açıkta bırakılırsa havadaki nemi çekerek kendisini seyreltir.

  Hazırlanışı

  Seyreltik asit bir sodyum perklorat solüsyonunun yoğun sülfürik asit içinde damıtılmasıyla elde edilebilir.

  NaClO4 + H2SO4 → NaHSO4 + HClO4
  İlgili diğer bir metod da baryum sülfatın çökelmesi için baryum perklorat ile seyreltik sülfürik asitin reaksiyona girmesidir, bunun sonucunda solüsyonda sadece perklorik asit kalır. Perklorik asit ayrıca amnyum perklorat ve nitrik asidin karıştırılması ile de elde edilebilir. Reaksiyon diazot oksit ve perklorik asit verir.

  Güvenlik

  Anhidros ve monohidrat olan perklorik asit patlayabilir, normal sıcaklıkta ise yavaşça ayrışır. "Laboratuvar Güvenliği El Kitabı" CRC'ye göre perklorik asit son derece tehlikelidir. Deri ve gözler için aşındırıcıdır ve dokunurken azami ölçüde dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca kumaş veya ahşap bir malzemeye temas ettiğinde tutuşabilir ya da patlayabilir. Perklorik asit tuzları çoğunlukla patlayıcı düzeneklerinde kullanılan güçlü oksitleyicilerdir.
    2. Cevap: Perklorik asit Nedir?

  Fen öğreTmenimiz TehlikeLi oLduğunDan Deney yapmadan SaDece GösTermişTi iğrenç bi kokusu var aynı MetiL oranj gibi...PayLaşm için TeşekkürLer..
   


Similar Threads: Perklorik asit
Forum Başlık Tarih
Ders notları Sülfürik asit ve hidroklorik kullanıldığı yerler 20 Şubat 2015
Ders notları Asit Yağmurları Nedir Kısaca 9 Haziran 2013
Ders notları Evde Yapılabilecek Basit İcatlar Ve Yapılışları 23 Şubat 2012
Ders notları otoparkçı kelimesi basit mi türemiş mi birleşik mi 8 Aralık 2012
Ders notları Asit Yağmurlarının Toprağa Etkisi 27 Ekim 2011