Periscope nedir? Periscope nasıl kullanılır?

'Teknoloji Haberleri' forumunda Züleyha tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi


  Periscope nedir? Periscope nasıl kullanılır?

  [​IMG]

  Son dönemlerde sıkça adını duyduğunuz Periscope hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulacaksınız. Periscope’un ne olduğunu açıklayarak başlayalım.

  Periscope, Twitter’ın kısa süre önce bünyesine katmaya hazırlandığını duyurduğu ve hizmete sunduğu yeni bir platform. Amaç başkasının gözünden dünyayı keşfetmek. Bunu da kullanıcıların yaptıkları canlı yayın ile sağlamayı hedefliyorlar.

  Dünyanın her hangi bir yerinde gün doğumunu izleyen bir kişi Periscope aracılığı ile izlediği bu güzel manzarayı canlı yayınla tüm dünya ile paylaşabiliyor. Bir tuşa basarak şahit olduğunuz bir olayı anında tüm dünyaya izletme imkanı sunan Periscope en çok siyasilerin dikkatini çekiyor.

  Hizmete sunulduğu ilk günden itibaren büyük ilgi gören Periscope’a ünlülerinde ilgisi büyük olacak gibi görünüyor. Ülkemizde Cem Yılmaz canlı yayın uygulamasını ilk kullanan isimlerden birisi.

  Şu anda sadece iOS destekli cihazlarda kulanılabilinen Periscope, AppStore’da en popüler uygulamalar arasında karşınıza çıkıyor. Öncelikle telefonunuza indirin ve bir Periscope hesabı oluşturun. “Sign in with Twitter” kısmına tıklayarak Twitter hesabıyla giriş yapılabilir. Twitter hesabınız otomatik olarak eşzamanlanır. Periscope uygulaması içerisinde sırasıyla “Watch”, “Broadcast” ve “People” adlı üç menü bulunmakta. Watch sekmesi ile o an canlı yayında olan kullanıcıları görebilir ve yayınlarını izleyerek kendileri ile etkileşime geçebilirsiniz. Broadcast sekmesi ile Periscope uygulamasının kameranıza, mikrofonunuza ve bulunduğunuz konuma erişmesini sağlayarak canlı yayına başlayabilir, kayıt altına aldığınız görüntüleri sisteme kaydedebilir ve izleyicileriniz ile etkileşime geçebilirsiniz. People sekmesi ile de en çok takip edilen kullanıcıları görebilir, kullanıcılar içerisinde arama yapabilir ve kendi profilinizi görüntüleyerek çeşitli ayarlar yapabilirsiniz.