Perde Nasıl Seçilir

'Ev ve Dekorasyon' forumunda EyLüL tarafından 10 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Perde Seçimi Nasıl Yapılır  Evinize Uygun Perde Nasıl Seçilir

  Evinizi dekor ederken mobilyadan sonra önemli olan en büyük detayda perde seçimidir. Perde seçimizin hem dekorasyon tarzınıza hem de pencere yapınıza uygun olmalıdır.

  Evinizin en önemli aksesuarlarından olan perdelerin hem işlevsel, hem şık olması için bazı detayları bilmeniz gerekir. Doğru perde seçmek, kendinize yakışan saç rengi ve modelini bulmak gibidir. Köşe pencereli bir eviniz varsa, odak nokta oluşturabilirsiniz. Bunları rustik perde boruları, çiçekli perdelerle, bu bölüm olduğundan daha sıcak ve davetkar görünebilir.

  [​IMG]
  Yüksek tavanlı ve pencereli bir yatak odanız varsa, klasik model perdeleri tercih edin.Tüm köşe duvarınızı perdeyle kapatmak istemiyorsanız, perde borularınızı şık bitiş süsleri veya püsküllerle tamamlayarak, perdelerinizin gereksiz yere duvara taşmasını engelleyebilirsiniz.Perdelerinizi sabitlemek için, renkli perde mıknatısları kullanabilir ya da ahşap perde ambranslarını boyayarak, farklı bir detay yakalayabilirsiniz.

  Yatak odanız için kullanacağınız, her iki tarafı da farklı çiçek desenli perde kumaşı, size mevsim değişikliklerinde alternatif yaratabilir.Farklı kumaşları birlikte kullanabilirsiniz. Örneğin, çizgili ve çiçekli kumaşlarla, dengeli bir kır evi havası yakalayabilirsiniz.

  Romantik dekorasyon tarzını seviyorsanız, çiçekli perde kancaları tercih edebilirsiniz.Pencerenize tül yerine, şimdilerde çok moda olan, saten ip perdeler asabilirsiniz. Piyasada farklı renk alternatifleri bulunan ip perdelerinizi, üzerine asacağınız kristal boncuk, püskül veya renkli taşlarla süsleyebilirsiniz.

  Pencereniz hemen kanepenin ya da yatağın hemen yanından başlıyorsa, bu durumda iki taraflı güneşlikler yerine, iki kat ince tül asmanız daha uygun bir çözüm. Biraz hareket katmak için, üstteki katı tek tarafta şık bir renso veya braçol ile toplayabilirsiniz.

  Çatı odalarının pencereleri farklı formlarda olabilir. Özellikle eğimli ve açılı pencereleri örtmek için, pencereye sabitlenen panel perdelerden yararlanabilirsiniz.Pencerenin iki yanından asacağınız güneşlikleri, nevresim takımlar ile bütünlerseniz, daha estetik bir hava yaratabilirsiniz.Geniş ve çok pencereli odalar için, yekpare klasik perde seçeni fazla boğucu olabilir. Her pencereye ayrı asılabilen katlamalı perdeler, geniş pencere boşluğunu kırabilir. Ayrıca her perdeyi farklı yükseklikte bırakarak hareket kazandırabilirsiniz.
   
Yükleniyor...