Penguenler,Penguenlerin yaşamı,Penguenlerin türleri

'Eğitim Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Penguenler hakkında bilgiler
  Penguenlerin yaşamı
  Penguenlerin türleri

  [​IMG]

  penguen boyları ne kadardır,penguenler niçin uçamaz
  Penguenlerin yaşamı ve türleri

  Penguenler deniz kıyısında yaşayan uçamayan, dimdik durabilen, perde ayaklı deniz kuşlarıdır.Balıklarla beslenir, iyi yüzer, suya dalabilir.Penguenlerin en ilginç organları pulla kaplı olan ve yüzgeci andıran kanatlarıdır. Kanatlarında telek bulunmadığı için penguenler uçamaz.Bacakları vücudunun gerisine yakın olduğu için de yürürken gövdesini dik tutar.Dişi penguen yılda bir veya iki yumurta yaparlar.
  On beş kadar penguen türü vardır.Bunlardan imparator pengueni Güney Kutbuna çok yakın bölgelerde yaşar; boyu 1.20 myi bulan bu kuş uzun süre kutup gecelerinde kuluçkaya yatar, yavrular yaza, büyümüş olarak çıkar.Kral pengueni daha küçüktür, kutuptan uzak yerlerde yaşar. Küçük mavi penguen Avustralya ve Yeni Zelandada, gözlüklü penguen Güney Afrika kıyılarında bulunur.
  [​IMG]

  Eskiden Kuzey Yarımkürede yaşayan dalıcı martıgillerden bazılarına martı denirdi.Bu kuşların soyu tükenince adı Güney Yarımkürede yaşayan penguenlere miras kaldı.
  [​IMG]

  İmparator pengueni ayakta kuluçkaya yatar ve karın derisinin bir kıvrımıyla örttüğü yumurtayı, ayaklarının üzerinde dengede tutar.Su yaşamına en iyi uyumu sağlamış biri olan bu hayvanın kanatları uçmaya yaramaz, ama yüzgeç olarak çok işe yarar.Eskiden penguen diye adlandırılan bu dalıcı martılar, iyi yüzer ve suda 8 m derinliğine kadar inebilir.Uçabilen bu kuşlar denizlerde yaşar, kış aylarında kıyılarda barınırlar.
  [​IMG]
  Alıntı
    2. Cevap: Penguenler,Penguenlerin yaşamı,Penguenlerin türleri

  Benim için en ilginç hayvan türlerinden birtanesidir.Yürüyüşlerinden :) sürekli ayakta kalıp bir noktaya bakmalarına :f40: kadar.
  Bir arada durma sebeplerinin de birbirlerini ısıtmak olduğunu duymuştum yanılmıyorsam :f20:
    3. Cevap: Penguenler,Penguenlerin yaşamı,Penguenlerin türleri

  penguenlerin uçamadıklarını sanıyordum yanlış biliyormuşum.