Penaltıcılar dikkat!

'Haberler' forumunda cCasT tarafından 3 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. FIFA, futbolda önemli kural değişikliklerine gitti. Buna göre penaltı kullanan futbolcu, topa vurur gibi yapar ve vurmazsa...
  Kaleciyi yatırdıktan sonra topu diğer köşeye bırakan futbolcular sarı kart görürken, atış gol olursa tekrarlanacak, olmazsa tekrarlanmayacak.

  Hürriyet'in haberine göre; FIFA, futbolda önemli kural değişikliklerine gitti. Buna göre yeni sezonda penaltı atışı kullanan futbolcu, topa vurur gibi yapar ve vurmazsa, daha sonra atış gol olsa da geçerli sayılmayacak. Hakem, vuruşu yapan futbolcuya sarı kart gösterecek ve penaltı atışı tekrarlanacak. FIFAnın Dünya Kupası öncesi yaptığı değişikliğe göre, penaltı atışı sırasında kaleciyi bu şekilde aldatmaya çalışan futbolcunun vuruşunda top auta giderse, hakem aut kararı verecek ama futbolcuya yine sarı kart gösterecek.

  MHK de uyardı
  Penaltı atışını kullanan futbolcunun duraklaması ve kaleciyi bir köşeye yatırdıktan sonra topu filelere yollamasının centilmenliğe aykırı bir davranış olduğu görüşüne varan FIFA, ulusal federasyonlara gönderdiği yazıda bu kuralın yeni sezonda tüm liglerde uygulanmasını istedi.

  Paradinha deniliyor
  Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu da dün bir yazı ile tüm hakemlere konu ile ilgili bilgi verdi. Özellikle İspanya, Portekiz ve Güney Amerika uyruklu futbolcuların çok sık uyguladığı bu tür penaltı vuruşu, Portekizcede paradinha (aldatma) kelimesinden üretilerek dünya futbol literatürüne “paradinha penaltısı olarak geçmişti.

  3 değişiklik daha
  FIFA ayrıca futbol sahalarında üç kural değişikliğine daha gitti.
  1-Hakem, aynı takımdan oyuncular çarpışır ve tedaviye ihtiyaçları olursa, bu oyuncuların tedavisinin saha içinde yapılmasına izin verir (Eski kuralda ise oyuncuların dışarı çıkartılması gerekiyordu).
  2-Dördüncü hakem, oyun kurallarına uygun olarak hakeme maçın kontrolünde yardım eder (Daha önceki kuralda bu kadar bağlayıcı bir hüküm yoktu).
  3-Bir futbol sahasında kale direkleri ve üst direk tahta, metal veya onaylanmış malzemeden yapılmalıdır. Şekilleri kare, dikdörtgen, yuvarlak veya elips olmalıdır (Eski kuralda bu kadar kesin hüküm yoktu).

  FiFANIN YAPTIĞI KURAL DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN NE DEDİLER?

  Dimitar Ivankov: Fantezi de lazım

  Topa koşarak gelip durmak ve kaleci ile topu ayrı köşelere yollamak hem tribünleri hem de oynayanları heyecanlandırıyor. Penaltı atarken
  biraz da fantezi yapılmalı.

  Rıza Çalımbay: Serbest olmalı

  Futbolcu penaltı atışı kullanırken kesinlikle özgür olmalı. Bir oyuncu saha içinde nasıl serbest ise, penaltı atışında da rahat olması gerek. Sınırlama yanlış.

  Cenk İşler: Bu kural değişir

  Bana kalırsa FIFA yakın gelecekte bu kuralı değiştirir. Penaltının atış tarzına da karışılmamalı.Futbolcu istediği vuruşu yapmakta serbest olmalı.

  İbrahim Toraman: Estetik kalmaz

  Futbolun görsel bir şölen olduğunu düşünen FIFA, neden böyle bir uygulama getirdi anlamadım? Bence golün estetiği olmalı. Oyuncu kısıtlanmamalı.

  Yusuf Şimşek: Özgür olmalıyız

  Futbolcuyu giderek robotlaştırıyorlar. Penaltı atışı sırasında kaleciler nasıl özgürse, atanlar da özgür olmalı. Futbolcu ister durarak, isterse koşarak atar.

  Gökhan Güleç: Keyfi kaçırır

  FIFAnın bu kararı çok ağır. Forvette görev yapıyorum, istersem kafa istersem ayak ile gol atıyorum. Penaltı kullanan kişi de tribünlerin keyif alacağı vuruşu yapmak ister.

  Forumdas.NeT