Pekmezin zararı varmı dır?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 29 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


  1. Pekmezin zararları nelerdir?


    Pekmezin faydalarını bilemeyenimiz yoktur sanırım.Özellikle kan yapıcı özelliği ve enerji vermesi en bilinen özelliklerinden biridir pekmezin.Pekmez , süper yiyeceklerden biri. Bebeklerin ve çocukların zekâ gelişimini destekliyor.Ayrıca sütteki kalsiyumun tam üç katı kalsiyum değerine sahip. Kemik erimesi ve benzer hastalıklar için alınabilecek en ideal önlemlerden biri. Pekmez in faydaları listesi bu şekidle uzayıp gider.

    Peki ya bu kadar yararı bulunan bir besin maddesinin hiç zararı yokmudur.Özellikle pekmez fazla tüketildiğinde ne gibi sakıncaları vardır işte bu soruların yanıtları;

    Şifa niyetine yediğimiz, hatta çocuklarımıza verdiğimiz bu önemli gıda nasıl olur da kanserojen bir hal alır? Cevabı HMF olarak kısaltılan hidorksimetifurfural adlı bir madde. Kanserojen ve genotoksik (genleri bozan) olduğu düşünülmekte. Türk Gıda Kodeksi olası HMF miktarı için sınırlama getirmiş durumda.Peki o şifalı pekmezler nasıl oluyor da kansorejen madde olan HMF içeriyor?HMF, hidroksi metil furfuralin kısa yazılışıdır. Bu madde üretimin kontrolu için indikatör yani belirleyici olarak analizi yapılan bir bileşiktir. Bunun miktarının yüksek olması, diğer istenmeyen bileşiklerin de yüksek oranda oluştuğunun göstergesidir.Pekmez lerde, HMF düzeyi pekmezin çeşidine göre 75-100 mg/kg olarak Gıda Kodeksi tarafından belirlenmiştir. Bu sınırın aşılmaması gerekmektedir.

    pekmezin-zararlari-.