Pekmezin Yararları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 5 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Pekmezin Faydaları Neler?
  İşte Pekmezin Mucizeleri
  Pekmez mucize bir besin

  Pekmez yüksek şeker içeriği sebebiyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Özellikle vücudun günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum ihtiyacının büyük kısmını karşılar.

  Pekmez anemiden kas yorgunluğuna kadar pek çok sağlık sorununa karşı vücüdun direncini arttıran ve çözüm sunan bir besin maddesidir.

  Doğal tatlandırıcılar kullanmak sağlık açısından oldukça önemlidir. Normalde tükettiğimiz şekerin içerisinde pek fazla besin değeri bulunmaz. Ancak pekmez gibi doğal tatlandırıcılar vücut için gerekli vitamin ve mineraller içerir.

  Bir kaşık pekmezde 16 kalori bulunur. Bu miktar aynı miktardaki şekerde de vardır. Ancak besin maddeleri açısından pekmez daha zengindir.

  Potasyum kas fonksiyonları ve sinir sistemi için çok önemlidir. PH dengesinin korunması için de gerekli olan potasyum, yoğun spor programı ardından görülebilecek kas yorgunluğuna karşı etkilidir. 2 çay kaşığı pekmez ile potasyum miktarının da %10'u karşılanmış olur. Pekmez demir açısından oldukça zengindir. Kan yapıcı özelliği sayesinde kan değerleri düşük kişilere doktorlar tarafından önerilmektedir. Her sabah 1 kaşık içildiğinde demir ihtiyacının büyük bölümünü karşılar. Emziren ve hamile bayanlarda demir eksikliğine karşı etkilidir. Kemik ve diş gelişimi için pekmez önerilmektedir.
  [​IMG]
   


Similar Threads: Pekmezin Yararları
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Keçi boynuzu pekmezinin Faydaları 5 Kasım 2011
Sağlıklı Yaşam Karadut Pekmezinin Faydaları 13 Ağustos 2011
Sağlıklı Yaşam Bebeklerin Beslenmesinde Pekmezin Önemi 17 Şubat 2011
Sağlıklı Yaşam Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları 10 Ağustos 2009
Sağlıklı Yaşam Isırgan otu nelere iyi gelir yararları? 30 Mayıs 2014