Pc Ye Virüs Mü Bulaştı?

'Teknoloji Haberleri' forumunda By RiZeLi tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bilgisayarınız da sorun mu var? O zaman birkaç ipucuyla bilgisayarınıza virüs mü bulaştı hemen test edin.  Günümüzde internetin vazgeçilmez bir tutku olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Her ne kadar bu sanal dünyanın çekiciliği vazgeçilmez olsa da olumsuzlukları da söz konusu. İnternetin dünyamıza bu hızlı girişinden sonra herkesin en az bir e-posta adresi, Facebook veya Twitter hesabı var.

  Yine internette araştırma yapıyor, çevrimiçi oyunlar oynayıp, her gün MSNe ve birçok çevrimiçi etkinliğe bağlanıyoruz. İster masaüstü veya dizüstü bilgisayar ister akıllı telefon olsun, iletişim araçlarının önemi tartışılmaz bir gerçek.

  İş ve eğlence için veya aileleri ve arkadaşlarıyla iletişim içinde olmak isteyenlerin bu araçlara bağımlılığı her geçen gün artıyor. Bunların tümü ne kadar çekici görünse de, dijital ortamın getirdiği bazı olumsuzluklar da var. Dijital ortamın popülerliği ve rahatlığı, yasal kullanıcıların yanı sıra siber suçlular için de çekici hale geliyor.


  Hiçbir antivirüs yazılımı yüzde 100 koruma sağlamıyor neden derseniz antivirüs programları kişisel kullanıma da büyük oranda bağlı olduğu için kullanıcının direktiflerine ihtiyaç duyuyor bu bağlamda da ne yapması gerektiğini bilmeyen bir kullancı antivirüs programını da gerektiği şekilde yönlendiremeyecektir.  Öncelikle bilgisayarınıza virüs bulaşırsa, bunun farkında olmalısınız. Hemen harekete geçip virüs bulaşan dosyayı bulup kötü amaçlı yazılımın bulaştığı ürünün ait olduğu sağlayıcısına göndermelisiniz. Ancak, kullanıcılar çoğunlukla ne yapması gerektiğini bilmediği için antivirüs proğramının onlara yardımcı olmasını sağlıyamıyorlar.

  Yani antivirüs yazılımının sağladığı koruma, yazılımın sahibi olan kullanıcıların ne kadar bilinçli olduklarına da bağlı. Bir antivirüs yazılımı kullanılması bilgisayarlara virüs bulaşmasını engelleyecektir, ancak yine de düşük olasılıklı bile olsa virüs bulaşma olasılığı var. Bununla birlikte bir bilgisayara virüs bulaşıp bulaşmadığını tespit etmek genellikle pek de kolay değil. Ancak aşağıdaki ipuçlarını izlemek bu işte atılacak ilk adım olabilir.

  haydii burdann