pc de ısı poroblemi için yapabilecekleriniz

'Teknik Yardım' forumunda alemşah tarafından 28 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Para Harcamadan Yapılabilecekler
  -İlk olarak Güç Kaynağından çıkan tüm kabloları iletken olmayan ve ileride sökerken problem çıkarmayacak bir malzeme ile (lastik veya kaliteli blandajlı kablo gibi) birbirlerine tutturun ya da tek inen bir hattın diğer kablolarını birbirlerine bağlayarak daraltın. Kabloları bazı teknikerlerin yaptığı gibi çevirerek bükmeyin.
  -Ön yuvalarda yer tutan cihazların (Hard disk, Cd-Dvd Rom-RW, Disket sürücü, Card okuyucu ve Fan kontrolörü gibi) kablolarından arta kalan kısımlarını, zarar vermemeye dikkat ederek uygun bir boşluğa (disket sürücünün üstündeki boşluk gibi) istifleyin. SATA hard disk kablolarına fazla müdahele etmeyin hassastırlar. 2-3 tane varsa kablolarını birbirlerine tutturabilirsiniz.
  -Birden fazla olan cihazların aralarına (Hard Diskler ve Cd-Dvd yazıcılar gibi) bir boşluk bırakarak monte etmeye çalışın.

  Buraya kadar yaptıklarıız Kasa İçi Hava Akışındaki engelleri ortadan kaldırmak içindi. Şimdi KİHA yı artırmak için yapabileceklerimize bakalım.
  -Kasanın arkasındaki fanı (PSU nun altındaki) kontrol edin dışarı üflediğinden emin olun.
  -Kasanın dışından bu fanın havayı dışarı attığı ızgaraya bakın eğer kasanız kaliteli bir kasa değilse delikler küçüktür ve ızgara petekleri kalındır. Bu durumda Hem dışarı daha az hava atılır ve ısı artar hemde gönderilen hava mukavemet gördüğü için ses yapar. Bu durumda üç şey yapılabir. Ücretsiz olan matkapla delmek. Fakat delme işlemi esnasında oluşacak minik iletken kıymıklar anakarta ve ekran kartına yapışabilecekleri için tehlikelidir. Güvenli olarak şöyle yapabilirsiniz:
  -Cetvel ile ızgaranın kalınlığını ve delik çapını ölçün. Örneğin çerçeve 3.5 mm delik 4.5 mm olsun. İdeal çerçeve 1.5 ya da en fazla 2 mm, ideal delik ise en az 6 mm olmalıdır. O zaman bizim işimizi çapı 6 ya da 6.5 mm olan bir matkap ucu görecek demektir. Matkabı tedarik edin, kesinlikle çelik uç kullanın ve iyi bir matkapla bastırmadan delin. Darbelimi değilmi diye kontrol edin. Darbelide delmeyin. Elektrik süpürgesi bulun ve bir arkadaşınızı yardıma çağırın. Yere örtü serin, üstüne bir masa ve masanın üstüne yumuşak bir battaniye serin. Kasanın kapaklarını ve arkadaki kablolarını sökün, ön yüzü tavana arka kısmı battaniyeye gelecek şekilde masanın üstüne yerleştirin. Izgaranın olduğu kısımı masanın kenarından taşırın. Siz alttan yukarı doğru delikleri delerken arkadaşınız ucu sökülmüş elektrik süpürgesi ile çıkan kıymıkları temizlesin. Matkap ucunu çok çıkarmayın iç parçalara zarar verebilir.

  Artık Kasa Dışına Hava Aktarımı engelleride azaldı. Şimdi KDHA nı güçlendirmek için ücretsiz olarak ne yapabileceğimize bakalım. Kasanın konumu ısısını belirler bu yüzden:
  -İlk olarak PSU ve KDHA fanlarının üfleme yaptığı kasa arkasının duvardan en az 25 cm uzakta olduğundan emin olun.
  -Mecbur değilseniz kasanızı masa üstüne değil yere koyun. Çünkü seviye olarak odanın ortasındaki hava yerdeki havadan daha sıcaktır.
  -Masa üstünde subwoofer ve monitör gibi pasif soğutma (yayılma) ya da yazıcı gibi aktif soğutma (fanlı tahliye) yapan cihazlardan ve nefesinizden gelen sıcak hava, soğumaya fırsat bulamadan kasa içine emilir ve doğal olarak soğuma güçleşir.
  -Kasanızı masa üstüne koymak zorunda iseniz bahsettiğim cihazlardan uzaklaştırın, yapamıyorsanız aralarına ayıraç koyun.
  -Bilgisayar masanız var ise kasanın içinde bulunduğu haznenin geniş olduğundan ve arka kısımda engel teşkil eden birşey olmadığından emin olun.
  -Kasa kapaklarını her zaman kapalı tutun, açık kasa soğumaz.

  Para Harcayarak Yapabilecekleriniz
  -İç hacmi geniş, KİHA tasarımı olan, mümkünse komple metal ya da alüminyum bir kasa alın.
  -Kabloları fileli ve bağlantıları altın kaplama olan iyi bir PSU alın. Fileli kablolar dağınıklığı önleyerek hava akışına yardımcı olurken, altın kaplama jaklı kaliteli kablolarda direnç azalacağından kablo ve bağlantı yeri ısınmaz ya da çok daha az ısınır.
  -Kasa İçi Hava Girişini artırmak için fan alın ve düzen kurun. Kasa Önüne ve yanlarına fan alın ve arkadaki fanı çiftleyin. Eğer yer yoksa arkadaki fanın iki vidasını sökün ve aynı fandan bir tane daha alarak kasanın dışından, boşalan 2 vida yerine vidalayın. Birbirine yapışık 2 fan elde edersiniz. Burada fanların iyi ve hız kontrollü fanlar olması önemlidir çünkü bu işlem yapıldığında fanları (12 cm ile denemedim) son hızda çalıştırmanız yarardan çok zarar getirir. Yüzde yetmiş devirle çalıştırılacak yapışık ikiz fanların hava taşıma yatağı genişleyeceğinden emiş çok daha artar çünkü yüksek hızlarda hava aynı su gibi tepki verir ve etrafındaki havayıda çekerek daha fazla hava tahliye edilmesini sağlar.
  -Kasa önüne dışa üfleyen bir fan alarak arkadan hava aldırıp önden hava çıkışı sağlayabilirsiniz. Ancak burada toplam hava girişi ve çıkışı dengeli olmalıdır. Bu sistemi uygulayıp öven çok, fakat ben PSU dan çıkan sıcak havayı kasa içine almaya karşı oldum için gereksiz buluyorum.
  -Kablo engellemesini azaltmak için yuvarlatılmış IDE kabloları alın.
  -Ekran kartı, kuzey-güney köprüleri ve işlemcinin üzerlerindeki ısı giderici (heatsink) parçanın tam temas etmesi ve arada bulunan ısı macununun kaliteli olması önemlidir.
  -İmkanlar yettiğince bakır ısı gidericiler kullanmaya özen gösterin.
  -Isı gidericinin özellikle sizin donanımınız için çıkarılmış olmasına özen gösterin çünkü bir ısı giderici ne kadar çok cihaza hitap ediyorsa o kadar küçük temas alanlı ve kötüdür.
  -Gücünüz yetiyorsa su soğutması alın. Tam ve kaliteli bir set 400 ytl civarındadır. Pahalıdır ancak verilen paranın her kuruşunu hak eder.
  fulloyun
    2. Cevap: pc de ısı poroblemi için yapabilecekleriniz

  tesekkur ederim
    3. Cevap: pc de ısı poroblemi için yapabilecekleriniz

  Yararlı bilgiler eline sağlık...En iyisi para vermeden yapılabilecek olanlar...:)
   


Similar Threads: ısı poroblemi
Forum Başlık Tarih
Teknik Yardım Teknoloji dâhisi annem 22 Mayıs 2016
Teknik Yardım Kablosuz bağdaştırıcı ve erişim noktası sorunu 7 Eylül 2014
Teknik Yardım Kablosuz bağlantı sorunu sınırlı erişim 9 Mayıs 2014
Teknik Yardım hdmi kablosu ile pc tv bağlantısı 8 Mayıs 2014
Teknik Yardım Uzak Masaüstü Bağlantısı Nasıl Yapılır 17 Mart 2013