Paten ve Paten Sporu

'Spor Gündemi' forumunda YAREN tarafından 28 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. Paten genel anlamda bot şeklinde deri veya plastikten yapılan altına en az 2 tekerlek ya da kızak takılan bir spor ayakkabısıdır.

  Buzda veya düz zeminde kaymak için kullanılılır. Kızak ise Buz Pateni için kullanılır.

  Bildiğimiz tekerlekli paten 3 ana parçadan oluşur.

  1 - Boat yani ayağın girdiği ayakabı şeklindeki bot bölümü.
  2 - Tekerleklerin takılı olduğu frame parçası ve bunların montajlı olduğu sert plastikten imal soul plate (boat’un alt kısmı) bölümü.
  3 -Tekerlekler.

  Patenin tüm parçaları sökülüp takılabilir. Bu özellik kayan kişinin konforu açısından çok önemlidir. Örneğin agresiv paten kayan bir kişinin frame'i özel bir yapıya sahip olmalı. Kişi kendi belirlemiş olduğu bir markayı kullanarak (örn: Altıs veya kaizer) boru üzerinde veya frame ni kullanabileceği bir hareketi kendi açısından kolaylaştırmış olacaktır.

  Tekerlekli patenler kendi içinde de kategorilere ayrılmaktadır. Ramp, Agressiv, Funny ve Speed şeklinde bir sıralama yapılabilir.

  1. Rampa pateni
  Bu spor için özel olarak dizyan edilmiş rampalarda kaymak için kullanılan patendir. Ancak agresiv paten bu tip bir patenin yerini alabildiği için agresiv paten tercih edilmektedir.

  2. Agressiv Paten
  Boat şekli, tekerlek ve frame yapısı daha çok sokaklardaki her türlü materyali, hareketleri için kullanmak isteyen patenciler için dizayn edilmiş patendir. Ayrıca bu paten rampalarda da kullanılabilmektedir.

  3. Funny Paten
  Agresiv patenden tamamen farklı bir görünüme sahip düz zemin patenidir. Hareket ve sert darbelere dayanıklılığı az olup sadece düz kaymak için kullanılırlar.

  4. Speed Pateni
  Yine Boat şekli , tekerlekleri ve frame yapısı tamamen değişmiş olarak karşımıza çıkan bu model sadece hız yapmak amaçlı kullanılmaktadır. Tekerlek çapları diğer patenlere göre daha büyük olan ve rulman derecesi yüksek olan bir patendir. Bileğe kadar yükselen bir boat şekli vardır.

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Nis 2013
 2. Cevap: Paten ve Paten Sporu

  bu akşam gördüm milli kayacı romoga çarpıp hakkın rahmetine kavuştu
   
 3. Cevap: Paten ve Paten Sporu

  :f30: Ne remörkü(romoga) ne traktörü kim çarpmış niye ölmüş. Hangi akşam olmuş.

  :f20: