Pastör Kimdir Nerede Doğdu Hayatı

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 23 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Pastör Kimdir Nerede Doğdu Yaşamı
  Pastör Kimdir Nerede Doğdu Biyografisi

  Pastör 1822 yılında Fransanın Dole adındaki küçük şehrinde doğan Pastör, özellikle “kuduz a karşı açtığı savaşla, adını bilim tarihine hiç silinmeyecek altın harflerle yazmıştır.

  Pastör Arbois ortaokulunda ve Besançon kollejinde okumuş,sonradan Yüksek Öğretmen Okuluna girmiştir. Bu yüksekokula giriş imtihanında 15. olduğunu öğrenen Pastör, okula daha layık bir öğrenci niteliğini kazanmak için bir yıl daha beklemiş, sonraki yıl girdiği imtihanda 4.lüğü kazanmıştır. Böylesine bir davranış bile, onun ilme,öğrenime gösterdiği titiz saygının açık seçik belirtisidir.

  1848 de stajyer, 1849 yılında doktor olan Pastör, insanlığın hizmetine sunduğu büyük keşiflerine aynı yıl başlamıştır. Lise profesörü,üniversite öğrenim üyesi olarak Dijon ve Starsbourgda görev almış, bu arada fermantasyon – mayalanma konusundaki çalışmalarını da sürdürmüştür.

  Pastörün mayalanma konusundaki buluşu, havadaki bazı mikropların insanlar için yararlı olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. Şarap, sirke, bira, süt gibi maddelerin “pastörize edilmesi,ünlü bilim adamının o dönemdeki titiz çalışmalarının sonucudur.

  Pastör sadece bu alandaki çalışmalarıyla kalmamış, Fransanın güneyinde ipekçilik endüstrisini tehlikeye düşüren, ipek böceklerine musallat olan “karataban hastalığını önlemiş,koyun, inek gibi hayvanları kırıp geçiren “şarbon hastalığının mikrobunu, dolayısıyla buna karşı aşıyı da bulmuştur.

  Pastör Cerrahi hastalıklarda mikropları öldürerek kangren tehlikesinin önüne geçmek yolundaki çalışmaları, gene tıp alanında saygıyla anılması gereken sayısız başarılarından biridir. Fakat Pastörün insanlığa en büyük hizmeti, yukarda da değinmiş olduğumuz gibi “kuduz mikrobunu ve buna karşı aşıyı bulmasıdır. Onun bu hizmeti dolayısıyla 1886 yılında kurulan (Pastör Enstitüsü), bütün dünyanın maddi ve manevi yardımlarını görmüştür.

  Pastör Hayatının 70. yılı Sorbonne Üniversitesinde yapılan büyük bir törenle kutlanan Pastör, ilerlemiş yaşına rağmen, adını taşıyan enstitüye destek olan çalışmalarını sürdürmekten geri kalmamıştır. Difteri (kuşpalazı) serumunu bulan Dr.Roux, veba mikrobunun bulucusu Dr. Yersin, kolera mikrobunu bulan Dr. Chantemesse, Pastörün başarılı öğrencilerinden,onun ışıklandırdığı bilim yolunda yürüyen sayısız kimselerden sadece birkaçıdır.

  Pastör, Abdülhamitin çağrısıyla İstanbula da gelmiş ve bir kolera salgınını önlemekte büyük hizmetleri dokunmuştur.
   
Similar Threads: Pastör Kimdir
Forum Başlık Tarih
Biyografi Pastora Soler Kimdir 24 Ocak 2012
Biyografi Javier Pastore Kimdir, Hayatı 20 Mayıs 2011
Biyografi Pastör kimdir? 31 Ağustos 2010
Biyografi Pastör'ün Çocukluğu Hakkında Bilgi 23 Şubat 2012
Biyografi Pastör'ün Kişisel Özellikleri 4 Mayıs 2011