Pasaport uzatma

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 4 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Iyi günler,

  eşimin ve benim pasaport süremiz doldu. Uzatma için ve yeni pasaport çıkaracağımız çocuklarımız için tek randevu mu almamız gerekiyor? Parmak izi aynı gün mü alınıyor, yoksa ayrıca randevu mu alacağız?

  Cevap: Pasaport uzatma

  Pasaport Nasıl Uzatılır?

  Pasaport uzatma işlemleri için Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubelerine veya İlçe Pasaport Ünitelerine veya yurtdışında iseniz dış temsilciliklere başvurmanız gerekmektedir. Nüfusa kayıtlı olduğunuz il farketmeksizin, pasaport başvurlarınız 1 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre yaz tatilleri, bayram ve yılbaşı gibi dönemlerde başvuruların çok fazla olmasından dolayı uzayabilir.

  Uzatmak istediğiniz pasaportunuz, 3 adet fotoğraf, nüfus cüzdanınızın arkalı önlü fotokopisi ile yine pasaport şubelerine başvurmanız gerekmektedir. Pasaport şubesinden temin edebileceğiniz başvuru formunu doldurup, vezneye uzatmak istediğiniz süre kadar harcı yatırarak pasaport işleminizi tamamlayabilirsiniz. Yeni bir pasaport almayacağınız için, pasaport cüzdan bedeli ödemezsiniz. Yoğunluğun olmadığı dönemlerde pasaport işlemleri 1 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Pasaport, kişiye ait bir belge olduğu için ikinci bir kişi tarafından başvuru yapılamaz ve bir başkası tarafından teslim alınamaz.

  Pasaport Uzatmak için Gerekli Olan Belgeler ;

  1- Pasaport Form Dilekçesi
  (İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesinden veya İlçe Pasaport ünitelerinden ücretsiz olarak temin edilebilir)
  2- Nüfus cüzdanın aslı ve arkalı önlü fotokopisi
  3- 3 adet yeni çekilmiş 4,5 x 6 ebadında fotoğraf
  4- Uygun pasaport harcı
  5- Cüzdan bedeli