Parmaklarımız neden çıtlar

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 27 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Parmaklarımız niçin çıtlar?

  [​IMG]

  Bazen her iki elin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkartırız yani çıtlatırız. Çoğumuz buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta başkalarının parmak çıtlatmasından rahatsız oluruz.

  En çok ve kolay çıtlattığımız yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir. Bu tip eklem yerlerinde, örneğin parmaklarımızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü vardır. Bu kapsülün içinde kemiklerin hareketleri sırasında buraları yağlayan bir sıvı vardır.
  Bu sıvının içinde erimiş halde oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur.
  Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır. Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte kulağımıza gelenler bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar neticesinde gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerinin hareket kabiliyetini arttırır.

  Şüphesiz ki eklem yerinin gerilmesi, bu kapsülün boyu ile sınırlıdır. Eğer parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgenini de çekerseniz, eklem içinde oluşan gaz kabarcıklarını görebilirsiniz. Bu olay eklem yerindeki hacmi yaklaşık yüzde 15-20 artırır.

  Aynı parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içersinde tekrar oluşması biraz zaman alır.

  Tüm bu açıklamalar, deneylerle ispatlanmasına rağmen, yine de bu kadar küçük gaz miktarının bu kadar büyük bir ses çıkartabilmesinin nedeni hala anlaşılmış değildir. Bu sorunun tatmin edici bir cevabı da henüz yoktur.

  Ayrıca detaylı çalışmalar göstermiştir ki, çıtırdama sırasında iki ayrı ses duyulmaktadır. Birincisinin gaz kabarcıklarının patlaması olduğu biliniyor. İkinci sesin ise kapsülün uzama sınırına vardığında çıktığı sanılıyor.

  Evet şimdi gelelim en çok merak edilen soruya..
  Parmaklarımızı çıtlatmak vücudumuz için zararlı mıdır? Bu konuda elde çok az bilimsel çalışma sonucu vardır.

  Bir görüşe göre parmak çıtlatmanın eklem yerlerimizdeki sıvıya bir tesiri yoktur. Diğer bir görüşe göre ise sürekli olarak bunu yapanlarda ve bunu alışkanlık haline getirenlerde, eklemler etrafındaki yumuşak doku zarar görmekte, parmaklar şişmekte, dolayısı ile elin kavrama gücü azalmaktadır.
  Alıntı​
    2. Cevap: Parmaklarımız neden çıtlar

  Parmaklarimi citlatarak okuttun bana bunu Yaren :f30:
  zararli ise günahi sana bana ne :)
    3. Cevap: Parmaklarımız neden çıtlar

  Yaşamı boyunca herkes illa ki parmaklarını çıtırdatmıştır.Bende dönem dönem çıtlatmışımdır.:) Şimdiye kadar parmak çıtlatmaktan kimse ölmedi.
  Bu yüzden rahatım. :f40: Birazdan boyun kütürdetme konusuna gireceğim sorumluluk almıyorum sakın ola denemeyin.:f30:
    4. Cevap: Parmaklarımız neden çıtlar

  O artik boyun kütürdetmek icin ne gibi örnekler verecegine bagli,
  böyle yazilarin bilincaltina bir etkisi oluyor,
  maazallah bir iki üyeyi telef etmeyelim arada yani :f30:
    5. Cevap: Parmaklarımız neden çıtlar

  parmakLarı cıtLatmak KıTlatmaksa eger. O hastaLik bende de vaR =)
    6. Cevap: Parmaklarımız neden çıtlar

  Parmak ben de çıtlatırım nadir de olsa :f196:.Fakat duydum ki boyun kütletme konusunu açacakmışsın.Keşke keşke dün akşam açsaydın o konuyu... :f196::f196:O hızla :):)
   


Similar Threads: Parmaklarımız neden
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Parmaklarımız niçin çıtlar? 3 Haziran 2009
Bunları biliyormusunuz Hava durumunun ülkemizde bölgeden bölgeye farklılıklar göstermesinin nedenleri nelerdir? 3 Eylül 2016
Bunları biliyormusunuz Türkçenin dünya üzerinde geniş bir insan kitlesi tarafından konuşulmasının nedenleri 3 Eylül 2016
Bunları biliyormusunuz Laterit toprakların Türkiye’de görülmemesinin nedeni nedir? 1 Ağustos 2015
Bunları biliyormusunuz Çernezyom toprakların organik ve mineral maddece zengin olmasının nedenleri nelerdir? 2 Ağustos 2015