Parmak izi yerine koku izi

'Teknoloji Haberleri' forumunda Wish tarafından 24 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. Koku izi
  Parmak izi yerine koku izi

  Bilim adamları, havadaki kokuyu algılayabilen elektronik burun sistemi geliştirdi. Projenin bir sonraki aşamasında sistem sayesinde suçlular parmak izi yerine koku izi ile yakalanabilecek, patlayıcıların yeri tespit edilebilecek.

  AA muhabirinin çeşitli kaynaklardan derlediği bilgilere göre, ABD’deki Yale Üniversitesi ile İspanyol bir şirket, İspanya’nın Valladolid şehrindeki Boecillo Teknopark’ında yeni bir sistem geliştirdi.

  İnsan vücudundan yayılan kokunun, ağırlıklı olarak yağ asitlerinden kaynaklandığından hareket eden bilim adamları, bu kokuyu algılayabilen bir elektronik burun sistemi yaptı. Sistem, elektrosprey ile buharın iyonlaştırılması ve bunun tayf ölçer ile incelenmesi ile çalışıyor. Elektronik burun, hemen hemen hiç uçucu olmayan en az 18 karbon atomlu yağ asitlerine rağmen kokuyu anında tespit edebiliyor.

  Şimdilik hacim olarak büyük yer kaplayan sistem, bir sonraki aşamasında el izinin bıraktığı bileşiklerin incelenmesi için de kullanılabilecek. Böylece suçluların yakalanmasında parmak izi yerine koku izi kullanılabilecek. Cihazın, küçük bir parça patlayıcının bile kokusunu alarak yerine sesli ya da görsel olarak belirleyebildiği de ifade ediliyor.

  -milliyet haber-
   
 2. Cevap: Parmak izi yerine koku izi

  Tebrik ediyorum bilim adamlarını.. :S
   
 3. Cevap: Parmak izi yerine koku izi

  Güzel bir gelişme:f40:
   
Yükleniyor...