Parlak Saçların Sırrı

'Kadınca' forumunda ZeuS tarafından 10 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  parlak saçlar için öneriler
  Dermatologlar gür ve parlak saçlara sahip olmak için öncelikle sağlıklı, dengeli ve doğru beslenmek gerektiği söylüyorlar.Parlak saçlara sahip olmak için aşağıdaki önerileri okuyun ve saçlarınıza yapacağınız her müdahale saçlarınızın ışıldamasını sağlayacak..


  İşte saç bakımı ve sağlığıyla ilgili bilinmesi gerekenler; Parlak Saçların Sırrı
  • Saç boyası, renk açıcılar, jöle ve köpük gibi kimyasal maddelerin günümüzde çok sık kullanılıyor. Bu maddeler doğru kullanıldığında, nadiren saçlara zarar verir. Çok sık ve uzun süreli uygulamalar, saçların zaman içinde zayıflamasına ve kırılmalara sebep olur. Sık şampuanlama saçların yıpranmasına sebep olur. Saç sağlığı açısından gün aşırı yıkama önerilir.
  • Saç sadece kökünden beslenir. Bu kural hiç unutulmamalıdır. Dışarıdan lokal olarak uygulanan preparatlar, saçlarımıza sağlık getirmez. Bu tür uygulamalar, saçların yıpranmış görüntüsüne, kısa süreli değişmeler dı şında ya rar sağlamaz. Saçlarımız için gerekli olan besin maddeleri, saçlarımıza, sadece kan yoluyla ulaşabilir. Yeterli protein, demir, çinko, biotin ve folik asit içeren beslenme şekli, saçlarımız için çok önemlidir.
  • Saçlar ıslak iken daha kırılgandır. Islak saçlar yumuşak havlularla ve düşük ayarlı kurutma makineleriyle kurutulmalıdır.
  • Aynı şekilde kaba ve sert fırçalama, saçların çabuk yıpranmasına ve mat görünmelerine neden olur.
  • Saçlarınızın ne yaparsanız yapın ışıldamasını sağlayamıyorsanız, bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz demektir. Saçınızın cinsine uygun olmayan yanlış bir saç kremi kullanıyor olabilirsiniz. Saç kremini sadece saç uçlarına sürün, diplere sürerseniz saçınız ağırlaşır ve matlaşır. Saçınızı iyi durulayın.
  • Saçınızın solgun görüntüsünden kurtulmak istiyorsanız, saç kremini sürdükten sonra saçınızı banyoda kremliyken tarayın ve ardından durulayın. Bunların yanı sıra bakım kremleri ve saç maskeleri ile bakım yapın.
  • Saçınızı şampuanladıktan sonra bir havluyla kurutun. Saç bakım kremini saç telinizin ortasından başlayarak uçlarına doğru sürün. Saçların en kuru yerleri uçlarıdır.
  • Saç kremini saçınızda en az 5 dakika bekletin. Eğer vaktiniz varsa, saçınıza bir bone takıp bekleyebilirsiniz. Haftada bir defa saç maskesi uygulayın.
  • Kimyasal içeriği az olan bakım ürünleri önerilir. Örneğin ammoniyum lauryl sülfat ya da silikon içeren ürünler, saçları aşırı kurutarak daha kolay kırılmalarına yol açar.
  • Sıkı toplanmış saçlar, atkuyrukları, topuzlar ve örgüler saçların köklerini zayıflatır. Özellikle alnın yan kısmındaki saç dökülmelerinin sebebi saçların sıkı ve gergin toplanmasıdır.
  • Saç sağlığı için en önemli olan şey diyetin içeriğidir. Protein açısından yetersiz diyetler, saç köklerini dinlenme dönemine sokarak, proteinden tasarruf etme yoluna gider. Bu ağır diyetleri takiben 2-3 ay içinde yaygın saç dökülmesi görülebilir.